Варна и Пловдив ще се окажат в жестока и историческа конкуренция за втория по големина град в България. По данни на НСИ към 31.12.2019 г. разликата между броя на населението в двата града е минимална.

Жителите на Пловдив са били 347 851, докато във Варна броят им е бил 336 216. Разликата от едва 11 635 човека може съвсем скоро да се окаже още по нищожна след предстоящото преброяване, а тенденцията показва, че Варна бързо наваксва по население и има реални шансове от трети най-голям да се превърне във втори най-голям в страната.

В периода между 7 септември и 3 октомври 2021 г. ще се проведе 18-ото поредно преброяване в Република България. Именно то ще покаже кой в действителност е вторият по големина град след столицата София.

По статистиката от края на 2019 г. по население между двете области не може да се говори за сравнение. Докато в Пловдивско живеят над 505 хил. човека, във Варна те са едва малко над 390 хиляди.

Населението в областните центрове обаче ще е основният показател, по който ще бъде взето решението дали Варна или Пловдив ще са носители на „титлата“, която би могла да има сериозно значение за бъдещото развитие на един от двата града.

По данни на НСИ за четвъртото място, където от години се намира Бургас, няма спор. Такъв обаче може да се получи за по-малките градове в страната в челната десетка.

Така например населението на петия по големина град Русе и това на Стара Загора се разминават с едва около 6000 човека по данни за края на 2019 г.

Разликата обаче е, че докато дунавския град през последните години наблюдава обратна тенденция в прираста на населението, то Стара Загора претърпява ренесанс и все повече млади хора се насочват към „града на липите“ заради работните места, които той предлага.

Така реално в края на годината може да се окаже, че освен историческата промяна на втория по големина град, такава може да има и в петия.