Днес, 6-ти юни 2018 г. Народното събрание прие на второ четене Закона за ратифициране на Протокола за предварително изпълнение на Споразумението относно Единния патентен съд.

Важно е да се знае, че единният патентен съд се състои от Първоинстанционен съд, който е съставен от централно, местни и регионални отделения, от Апелативен съд и Секретариат. По искане на държава членка може да се създаде местно отделение, като държавата определя неговото седалище и предоставя материална база и служители за неговата администрация.Чрез Протокола за предварително изпълнение на Споразумението относно Единния патентен съд се цели да се позволи период на предварително изпълнение на институционалните, организационни и финансови разпоредби на Споразумението и Статута, преди официалното влизане в сила на СЕПС.
Текстът на Протокола за предварително изпълнение на СЕПС е договорен от Подготвителния комитет на неговото 11-то събрание и церемония по подписване на Протокола, проведени в края на Съвета по конкурентоспособност през месец октомври 2015 г.

Създаването на Единния патентен съд ще осигури единна практика в областта на патентната закрила. Той ще спомогне и за драстично намаляване на разходите по съдопроизводството, тъй като на страните няма да се налага да водят успоредни съдебни производства пред различни национални юрисдикции.

Споразумението ще гарантира повишаване качеството и ефективността на съдопроизводството, предвиждайки специални изисквания относно необходимата квалификация на съдиите и осигурявайки специализирана подготовка в областта на патентната закрила. Тъй като в патентните спорове са включени сложни технически въпроси, в различните състави на съда се предвижда участието на съдии с техническа квалификация.

Създаването на Единен патентен съд, ведно с единната патентна закрила, ще подобри инвестиционния климат в България, като осигури на местните и чуждестранни предприятия по-добри условия за защита на технологичните им постижения у нас и за извършване на иновационна дейност на територията на България.
Единната патентна закрила ще насърчи научния и технически прогрес и функционирането на вътрешния пазар, като ще направи достъпа до патентната система по-лесен, по-евтин и по-сигурен от правна гледна точка.