Изпълнителката на “Лале ли си, зюмбюл ли си”, която на 26 април стана на 96 г., е в страхотна за годините си форма. Една от причините за това е, че не може да седи без работа. “Винаги си намирам занимание! Ако няма какво да правя, чета, решавам кръстословици - правя си гимнастика на нервните клетки. Любознателна съм”, казва тя. Освен стихове обожава да чете и медицински четива. 

Голямата народна певица Верка Сидерова учи за лекарка на 96-годишна възраст, разкриха пред “Телеграф” нейни близки. “Първото ми желание беше да уча за лекарка. Ама останахме рано без майка. Баща ми, колкото и да работеше, нямаше сили да ме издържа”, обяснява музикалната легенда. 

Била неискано, нечакано дете - дребничка, незначителна, подминавали я всички. Баща й бил на 28 години, когато трактор минава през него, окуцява, но продължава да работи. Бил най-добрият машинист на селскостопански машини в Добруджа. Имал златни ръце и златно сърце. Заради майсторлъка и честността му млади и стари се обръщали към него с “бай Сидоре”. Уви, отива си твърде рано.

Верка наследила трудолюбието от родителите си

Говори топло за земляците си: “Те винаги са били най-щастливи, когато работят! Всички българи трябва да знаят, че Добруджа ражда житото ни, но още и царевица, и слънчоглед, и най-вкусния боб. Плодородна е земята добруджанска, но тя иска обич и работни ръце. Прекланям се пред трудолюбието на добруджанци!”.

Певицата завършва началното си образование в училище на румънски език, а после и класическа гимназия в Добрич, където учи латински, старогръцки. Италианският й се отдава толкова много, че сетне превежда на Филип Кутев в Италия, а Драган Тенев я хвали заради познанията й.

След това учи и френски, и английски. Езиците й били от полза при пътуванията на ансамбъла по света. Но тя се прекланя пред нашия звучен и красив български език. И сега декламира цялото стихотворение на Вазов за езика ни свещен, защото “то е най-скъпото ни завещание от народния ни поет. Грехота е да не си знаем езика, да не го пазим, да го задръстваме с чуждици! Защо казваме “пикник”, като си имаме нашата хубава дума “излет”?!”, пита тя. 

Всички в рода им са красиви и дълголетни - брат й починал преди няколко години на 92, а кака й издъхнала след 100-годишния си юбилей миналата година, разказва още Лео Богдановски. 

Макар че времената били други и в семейството си нямали дори радио, Верка живее с песните на баба си Елена и майка си, които се пеят в нейния гласовит род

“Музиката, песента идва сама, без да я усетиш, и трябва да запееш, без да мислиш - с мислене може да станеш професор, за пеенето дарба трябва... Какво не видях, дълго живях, много пях, много помня, и царе, и всякакви хора, от 1926 г. съм на този свят - край няма...

Няма лесно - излизаш и пееш, пееш, затова си излязла там: Франция, Англия, Белгия, Холандия, пътуваме с каруци и самолети, с всичко, по целия свят - гледат те в устата хората, България представяш... Винаги има “още по-нагоре”, изкуството е безкрайно, такъв е и животът, има още - не съм изпяла още всичките си песни...

 

Много ми даде Господ, всичко ми даде - добра съдба и дълъг живот

Колко много мина, сякаш всичко беше вчера, да можех да върна времето - но река назад не тече, само напред...”, казва легендарната добруджанка. В Ансамбъла за народни песни на Филип Кутев изкарва 30 години като апостол на нашето народно творчество.

“Уважаваха ни, признаваха ни. Това признание още го чувствам. За моята 85-а годишнина получих орден “Стара планина” II степен, имам много награди, но най ме топли това, че още ме търсят за съвети младите певци. Помагам на всеки, който ме е потърсил.

Цял живот бях безпартийна, но с леви убеждения. След пожара на Партийния дом моят брат Васил даде пари за възстановяването му. А беше възрастен, с една саката ръка”, споделя певицата, която е разнесла славата на златния ни фолклор в цели 29 страни. 

Тя е по-млада с 5 дни от английската кралица Елизабет II

Сватбите им са по едно и също време. Елизабет се омъжва за своя първи братовчед Филип, а Верка - за пилот от военното летище в Балчик. По едно и също време се раждат първородните им деца в Лондон и Балчик. Кралицата е коронясана тогава, когато българката започва да пее в ДАНПТ с диригент Филип Кутев. 

Днес и двете са известни в целия свят. Кралицата с властта си, а българката - със своите песни. За разлика от Елизабет II, Сидерова смята брака си за неуспешен и затова не обича да говори за него. От него е синът й Димитър, който пък я зарадвал с внучка, наследила таланта й. 

Любопитни щрихи

Верка Сидерова е кръстена на баба си Варвара, майката на баща й Сидор. “Той е руснак, от село Патладжанка в Бесарабия. На една от трите делти на Дунава е било това село. Баща ми идва тук, жени се за добричлийка и заобичва България. Говореше много добре български и казваше, че щом живееш в една страна, трябва да й говориш езика, да й спазваш законите. А баба ми казваше, че “докато гледецът гледа, все ти се живее”, пък на мене все ми се пее. А когато замлъкна, искам да съм там, в Добруджа, където са мама, тате и близките ми хора. И да ми сложат едно пиленце с отворена човка, та да ми пее! Знам, че и тревите, и цветята над мен пак ще пеят”, казва обичаната певица.