Мащабната дейност на фондация Българска памет, основана от известния наш учен д-р Милен Врабевски, бе отчетена в кратко обръщение на самия доктор към последователите и съидейниците на организацията, която се грижи за българи у нас и по света.

„Отчетът ни за 2024 не е просто хронология на извършеното, а доказателство, че 18 години по-късно Фондация Българска Памет продължава да увеличава мащаба на своята дейност и неотклонно следва своите приоритети.

Приоритети, които през 2007 г. сами си поставихме и които смятаме за общонационални – битка с демографската криза, реинтеграция на българската историческа диаспора по европейски модел, културно-историческото наследство и ползите от него и качествено образование и кариерното развитие в България.

Знам, че следвайки тази програма, ние помагаме за изграждането на едно общество, основано на ценности, приемственост и устойчиво развитие. Знам също, че инвестицията в средата, в която живеем, както и тази в младите хора, в съхраняването на културната идентичност и в съвременните социални и образователни практики е най-добрият начин да градим бъдещето на България и Европа“, сподели д-р Врабевски.

„Всичко, което Фондация Българска Памет постига през годините, е ярко доказателство, че истински значимите промени се постигат с обединени усилия, любов и търпение!“, убеден е прочутият наш филантроп.

Ето някои от най-значимите постижения на фондация Българска памет през изминалата година:

Подкрепа към българската историческа диаспора

През 2024 г. Фондация Българска Памет се превърна в най-големия чуждестранен дарител в албанската област Мала Преспа, след като в допълнение на закупените през 2020 г. линейка, пожарна и високопроходим автомобил за социален патронаж, фондацията е оборудвала двете поликлиники в общ. Пустец, дарила е оборудван медицински контейнер на с. Глобочени, 24 пейки за 9-те села в общината, обзавела е обновената сграда на общината в Пустец с 44 бюра, 44 шкафа, 60 стола, 25 компютъра, копирни машини, конферентни маси и за втора година организира и финансира безплатни медицински профилактични прегледи от български специалисти за гражданите на Мала Преспа;

Родолюбие

Фондация Българска памет проведе традиционното честване на Деня на храбростта на възстановения с финансовата помощ на д-р Милен Врабевски военен мемориал в Ново село.

За втора поредна година заупокойната молитва бе отслужена от представители на българската и македонската православна църква; Бяха наградени доброволци и пожарникари от Свиленград за дейното им участие в потушаването на един от най-големите пожари в историята у нас – този в Сакар планина; Бе открита тъжествено учебната година в Училище „Цар Симеон Велики“ заедно с Националната гвардейска част и Гвардейския представителен духов оркестър

Образование

Фондацията реализира два младежки обмена, съфинансирани по програма Еразъм+, за поредна година спонсорира Националния ученически конкурс за историческа памет „Будител” и Националния литературен конкурс „Този безкраен свят“. За втора поредна година фондацията спаси две от най-старите арт събития в Северна Македония “Мал Битолски Монмартр” и Детски художествен конкурс и изложба “Битоля”, които са и две от най-мащабните в света.

Те станаха факт, благодарение на България след дарението на д-р Милен Врабевски и Фондация Българска в размер на 25 000 евро. През 2024 г. д-р Врабевски стана част от съвета на настоятелите на два български университета – ВВМУ „Никола Й. Вапцаров“, гр. Варна и Университет “Проф. Д-р Асен Златаров, гр, Бургас.

Битка с демографската криза

Към движението „Голямото семейство“, създадено под егидата на д-р Милен Врабевски и Фондация Българска Памет, се присъедини още едно многодетно семейство със 7 деца, което след обзавеждане и ремонт на жилището им, отпразнува мечтаната Коледа; Фондация Българска памет продължава да подпомага семейства с репродуктивни проблеми. Към края на 2024 г. родените деца след проведени инвитро процедури с финансовата подкрепа на д-р Милен Врабевски, са вече 44!