Българското Черноморие, а и цялата ни държава в момента нямат надеждно противовъздушно и противоракетно прикритие, защото наличните два зенитно-ракетни дивизиона край Варна и Бургас са с малък обсег и не могат да окажат съществено влияние на съвременните високотехнологични оръжия.

Това заявиха военни експерти в отговор на поставените въпроси във вторник от президента Румен Радев към правителството на Кирил Петков относно решението за това дали България да предостави оръжие на Украйна.

“На първо място трябва да е сигурността на българите”, каза Радев в Пловдив и допълни: “Тези, които взимат решенията, трябва да си зададат следните въпроси- каква закрила имат българите от Дуранкулак до София, какво е състоянието на нашата изтребителна авиация, каква е нашата радарна система, която следи въздушното ни пространство, след като ВВС на Нидерландия се изтеглят от нашата територия, има ли други планирани и т. н? Ако не знаят отговорите на тези въпроси - значи са невежи, ако ги знаят - значи са безотговорни.” Авиоспециалисти в областта на отбраната бяха категорични, че въздушната защита на България в момента е в трагично състояние.

Радев с нов залп към властта

Военният авиоексперт Димитър Ставрев, цитиран от “Труд”, коментира, че изтребителната ни авиация е в плачевно състояние.

“Навремето зенитно-ракетното прикритие на България беше зонално, т. е. районите на отделните зенитно-ракетни комплекси (ЗРК) се припокриваха един с друг и се получаваше цяла верига. Сега е точково покритие и такова има край Варна, Бургас, Стара Загора и София. В останалата част на страната няма никакво зенитно покритие. Друга особеност е, че в Българския военноморски флот няма в момента работещ зенитно-ракетен комплекс”, каза авиоекспертът Димитър Ставрев.

По думите му такива комплекси има на фрегатите “Смели”, “Дръзки” “Верни” и “Горди”, но те не са в работоспособно състояние.

“Да не забравяме, че руските оръжия, разположени на полуостров Крим, са само на 470 км от Варна - ние влизаме в техния обсег без дори те да излизат от основната си база. Руските ракети са разположени както на кораби, така и на подводници”, посочи Ставрев.

Той отбеляза, че в Черно море руснаците имат 3 фрегати и 6 подводници с ракети “Калибър”. “Ако се появи такава нужда, не дай Боже, могат да покрият цялата територия на България - официалният обсег на действие на ракетите им “Калибър НК” е между 1500 и 2000 км.

От Севастопол до Варна са 470 км и до София са още 400 км по права линия, но пак получаваме максимално разстояние от Севастопол до София около 900 км. Така че, никакъв проблем не е да стигнат руски ракети до България”, коментира ситуацията с въздушната ни защита Ставрев.

“Що се отнася до изтребителната ни авиация, тя е в плачевно състояние, с тенденция то да стане трагично, защото в момента имаме около 6 летящи МиГ-29 и с оглед на прекъсването на връзките с Русия, Украйна и Беларус, българската авиация е обречена да не лети повече след края на тази година. Догодина няма да имаме летящи изтребители и щурмови самолети, както и голяма част от вертолетите, които също са съветско производство”, каза още военният авиоексперт.

Ставрев смята, че неслучайно Румен Радев е поставил въпроса и за радарната ни система.

“Президентът като бивш командващ на ВВС много добре знае, че в хода на реформите и оптимизациите беше закрит радарният пост в Разград. И сега между Русе и Балчик няма друг радар, има една такава “дупка” от 70-80 км, през която не само самолет или ракета, но дивизия може да мине и никой няма да усети”, посочи Димитър Ставрев.

Имаме реална обща граница по Черно море, предупреди държавният глава

Трябва разум, много сме близо до този конфликт

Страната ни е силно зависима от руския газ

Хората, които вземат решение за това дали България да предостави оръжие на Украйна, трябва да се съобразяват преди всичко със сигурността на българите - това е позицията, от която трябва да се водят. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти в Пловдив във връзка с предстоящото извънредно заседание на парламента за даване или не на военна помощ за Украйна.

По думите му е важно българите да чуят аргументите на политическите сили, с които те ще вземат своето решение. Държавният глава призова за разум и отчитане на всички фактори.

“България е солидарна със своите партньори и съюзници, но много хора говорят без да имат собствено мнение”, каза Радев. И отбеляза, че мнението на тези хора зависи от това какво ще кажат партньорите на страната - ако според тях не трябва да се предоставя оръжие, защото е опасно и има ескалация, те са съгласни, но в случай, че партньорите призоват оръжие да бъде предоставено, те започват да правят точно това.

По думите на президента милитаристичните настроения и непрекъснатото настояване за предоставяне на оръжие на Украйна идват от хора, които не правят съществени разлики между България и други страни от ЕС.

“България е много по-близо до този конфликт, имаме реална обща граница по Черно море и за разлика от нашите партньори, имаме огромна историческа диаспора там”, посочи Румен Радев.

Той добави, че България е и силно зависима от руския газ, за разлика от страни като Испания, които разчитат едва на 6% доставки на газ от Русия.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!