Впечатляващи кадри за военните ни летци и новини за F-16

Клипът е създаден от международен екип и беше излъчен по БНТ преди интервю с командира на ВВС

https://blitz.bg/obshtestvo/vpechatlyavashti-kadri-za-voennite-ni-letci-i-novini-za-f-16_news1150581.html Blitz.bg

С разрешението на началника на Военновъздушните сили Николай Русев, беше публикуван специален видеоклип, посветен на 6 май – Деня на храбростта и празник на българската армия. Видеото, с продължителност 3 минути и 32 секунди, представя чрез впечатляващи кадри смисъла, предизвикателствата и риска в професията на военния летец.

Клипът е създаден от международен екип и беше излъчен по БНТ преди интервю с командира на ВВС. Проектът е реализиран като подарък за празника, без да бъде заплатен хонорар на участниците.

Идеята за създаването на видеото възниква още през 2009 година, когато американски пилот на F-16 посещава авиобаза „Граф Игнатиево“ заедно с въздушния фотограф Джон Дипс – собственик на компания за авиационни филми. Години по-късно именно той режисира клипа, като към екипа се присъединяват професионалисти като Робърт Чърчил, специалистът по въздушни каскади Стивън Мот – работил по продукции като Мисията невъзможна, Джеймс Бонд, Дюнкерк и Джурасик парк, както и продуцентката от BBC Тас Брукър.

Вдигаме цялата си авиация за 6 май

Международният екип предоставя правата върху видеото лично на генерал Русев, който дава съгласие то да бъде показано публично.

В същото интервю командирът на ВВС потвърждава, че изтребителите F-16 Fighting Falcon ще участват в предстоящия военен парад в София. Към момента България разполага с 8 такива самолета, като се очаква доставката на още 8.

По думите на Русев в момента страната има 6 напълно обучени пилоти за F-16, а скоро към тях ще се присъедини още един. Очаква се до ноември броят им да достигне 12. Обучението се провежда по американски програми в Съединените щати, като вече обучените пилоти използват самолетите като бойна техника, а не само за тренировки.

Генералът уточнява, че F-16 няма да поемат бойно дежурство през тази година, като причината не е в българската страна. За да се случи това, е необходимо самолетите да бъдат напълно доокомплектовани и първият договор да бъде изпълнен изцяло.

В момента основната тежест по охраната на въздушното пространство се носи от пилотите на МиГ-29, които работят под сериозно натоварване. Според Русев включването на F-16 в дежурствата ще облекчи значително ситуацията и ще позволи по-балансирано разпределение на задачите между екипажите.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай
2 Коментара
Sarbeca
преди 1 месец

Ганчо Американчо впечатлява

Откажи
Влад
преди 1 месец

Миг 29 се чу на 10 км от центъра, а за фифитата не знам

Откажи