И втората група от отвлечените в Аденския залив моряци се прибраха днес с полет от Сингапур.
Във Варна ги посрещнаха близки и колеги, съобщи БНТ. Така всички българи от кораба "Маласпина касъл" вече се прибраха у нас. Никой от моряците не смята да сменя професията си заради отвличането. Капитан Дарин Матеев каза, че след първия сблъсък с пиратите най-критично е било излизането от опасната зона заради намалелите запаси на гориво. Той смята още, че предписанията за безопасно преминаване през залива не са достатъчно ефективни, най-вече заради променения маршрут на корабите. "Сега е изтеглен и е задължително да се движиш близо до сомалийския бряг, което е опасно. Аз мисля, че е крайно време да се вземе решение и на корабите да се постави оръжие", каза Матеев. Според моряците най-важни са били действията на капитана и главния механик, с които са запазили духа на екипажа. Моряците си тръгнаха, след като си направиха и обща снимка за спомен от необичайния рейс. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.