Детето на починалата жена в спешното във Враца няма да бъде настанено в социални институции. За него ще се грижат бабата и дядото, докато стане ясно на кой ще бъде дадено попечителството, съобщава БНТ.

Днес Враца излиза на протест пред сградата на спешното отделение. Хората настояват за промяна в здравната система, за да не се повтори трагедията от видеото, което разтърси страната.

Разследването за смъртта на жената в спешното отделение във Враца продължава. До този момент са разпитани свидетели и близки на починалата. Иззета е медицинската документация от МБАЛ - Враца, видеозаписи от спешното отделение, както и трудови договори и длъжностни характеристики на служители.

Предстои да бъде направен детайлен анализ на всички приети и отработени повиквания на телефон 112, които са били получени от Центъра за спешна медицинска помощ. Според Николай, който живеел с Миглена и сина ѝ на семейни начала, от спешния център са отказали да изпратят линейка.

"Казаха ми, че щом съм в рамките на града, по-добре да я докарам аз. Попитаха ме дали е в кондиция, казах да, тя се движи обаче. "Ми докарайте я вие", при което веднага затворих телефона и я закарах в спешното", разказа Николай Иванов.

От Спешния център не смятат за отказ отговора, който са дали на мъжа - да докара жената в болницата, щом тя е в рамките на града.

"По системата на 112 няма такъв разговор, че е отказана изпращането на линейка със съответен екип. Той разговора се прави за да се прави сатриаж за да се прецени какъв екип да бъде изпратен, долекарски, лекарски, реанимационен и така. И той ще ти изпратите ли линейка или аз да дойда, след което ми добре, докарайте след като сте в рамките на града", обясни д-р Иван Станьов - ординатор в ЦСМП - Враца.

Според директора на РЗИ-Враца проверката трябва да започне от сигнала на спешния тел. 112.

"Ще започне тази проверка от това дали е имало повикване при спешен център, дали са се отзовали", заяви д-р Орлин Димитров.

След като Николай е откарал с личния си автомобил жената и детето ѝ, започнали документалните процедури.

"Добре, вкарвайте я помогнете, ѝ нещо там вътре, не без лична карта не може, щото трябва да я регистрирам. Отивам в колата, търся я, не мога да я намеря. Връщам, втори отивам до колата, намерих я предадох я, обаче това минава много време. Точно заради това е спешно, да беше излязъл екип, поне да опитат нещо да направят. Тя го вижда, че тя умира. В същото време ми иска карта, за какво ѝ е тая карта, след като умре тоя човек", казва Николай Иванов.

5-годишното дете, което остана без майка, няма да бъде настанено в социална институция. Попечители са бабата и дядото, но Николай няма брак с майка му. За момчето ще се грижат Николай и сестрата на майката.

"Ние сме го отгледали и ние ще продължаваме да си го гледаме", заяви Николай Иванов.

"От закрила на детето казаха, че ще му се назначи психолог, че ще ходи на психолог, ще го водим където трябва", добави Таня Иванова - сестра на починалата.

Предстои да бъде извършена ексхумация и аутопсия на починалата жена, за да се изготви съдебномедицинската експертиза, която ще установи причината за смъртта. По случая се очаква обобщена информация и от Изпълнителна агенция "Медицински одит" РЗОК - Враца.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ