Трябва да интегрираме украинските бежанци в българското общество. Искаме да знаем цялостния план на правителството относно приемането на бежанците, тяхното настаняване и интегрирани в нашето общество. Говоря за тези, които ще останат в България. Това коментира пред журналисти на откриването на Пролетния панаир в Пловдив вицепрезидентът Йотова.

Трябва да решим как ще живеем през следващите месеци, как ще се борим с галопиращата инфлация, как ще стане така, че цената на хляба да не бъде повишавана повече, как ще бъде подкрепен българският бизнес - малкият и средният, които са гръбнакът на нашата икономика. Как ще бъде подпомогнато селското стопанство?

Струва ми се, че позицията, която трябва да защити Кирил Петков във Версай, където само след няколко часа имат среща лидерите на ЕС, трябва да бъде предварително оповестена пред българското общество.
 


Смятам, че България трябва да настоява да бъдат отложени някои от мерките по Зелената енергия и особено в частта за даване на електроенергия от въглища от нашите топлоцентрали, както и да се предвидят допълнителни мерки за българския бизнес и селското стопанство относно поскъпването на горивата", коментира още Йотова.

Мерките за осигуряване на зърно за нашата страна  Йотова определи като напълно адекватни.

"Няма как да не се вземат такива мерки, защото 30% от търговията с пшеница се държи от Украйна и Русия. 32/100 ечемик около 50/100 слънчогледа и директивите и 17% царевица. Това са огромни проценти за които всяка една държава трябва да помисли за своята сигурност. "

Относно недоволството на зърнопроизводителите вицепрезидентът каза, че днешното решение цели да регулира точно този процес, така че и двете страни да бъдат доволни.

 


"Трябва да знаем какъв е цялостният план на правителството в тази тежка криза.", категоричен е вицепрезидентът.
 

На въпрос има ли интерес на украински бежанци за придобиване на българско гражданство, Йотова отговори, че не мисли, че има такъв, процедурата е много дълга.

Кристина ИВАНОВА, БЛИЦ

Снимки: Любомир Бакърджиев