Закриването на спецправосъдието - зле прикрит опит за отстраняване на магистрати от разглеждането на конкретни дела
Председателят на СНС: Няма да намерите съдия в България, който да ви обещае, че определени фигури, възприети от обществото като одиозни, ще бъдат осъдени и то бързо или, че други – които са симпатични на обществеността, ще бъдат оправдани. Ако намерите та
В дълго и аргументирано изложение Георги Ушев изложи доста болезнените последици, които ще настъпят от закриването на специализираните органи.
„За наказателната политика организираната престъпност не е приоритетна. Правите това в момент, в който тече война, в която участват лица, които са освободени от затвора, за да се влеят в нея. След като приключи войната те едва ли ще се върнат в затвора, а най-вероятно ще се влеят в организираната престъпност“, отбеляза първия проблем, който ще последва от закриването на тези органи.
Той даде примери и какво би се случило на местно ниво и допусна, че нивата на престъпността у нас ще се върнат в положението от годините на прехода. „Когато се убиват свидетелите по дела и делата срещу тези лица се върнат по родните им места, вярвате ли, че в това, че делата ще стигнат до съд при този модел? Не поставям под съмнение в почтеността на прокурорите и съдии.
Просто няма да има кой да свидетелства по тези дела. Уважаеми народни представители, не връщайте делата за ОПГ по родните места на подсъдимите. Ако направите това, ще върнете организираната престъпност в страната си. И затова няма да са виновни магистратите. Отговорността ще бъде изцяло за вас.
Правосъдието е много деликатна дейност, при която не са желателни необоснованите и чести промени“.
Интересен детайл в изказването му бе и оценката, че така предложените „реформи“ са чист популизъм. „С ликвидирането им е абсурдно да се твърди, че автоматично ще се стигне до осъдителни присъди за корупция, които ще се постановят скоростно и скоростно ще влязат в сила. Тези обещания са чисто популистки и не се съобразяват с принципа на разделение на властите“, каза Ушев.
Той направи и дълга ретроспекция на изводите в докладите на Европейската комисия по замразения мониторинг по механизма за сътрудничество и проверка, който действаше в страната ни до 2018 година. И подчерта – нивата на престъпност, а и правната рамка в наказателната политика, ще се върнат 11 години назад.
Той отново припомни становището на магистратите от СНС и АСНС, че предвидените методи за преназначаване на магистратите в общите съдилища, след закриването им, е дискриминационно.
„За да бъде преместен един магистрат, то трябва да има съгласието му за това. Такова преназначаване, каквото е предвидено, ще предизвика поредица от дела по обжалване на решенията на съответните колегии на ВСС. Това е зле прикрит опит за отстраняване на конкретни магистрати от разглеждането на конкретни дела“, заяви той.
В изявлението си, веднага след него, председателят на СНС Мариета Райкова също подкрепи тезата, че предложенията представляват чист популизъм. „Няма да намерите съдия в България, който да ви обещае, че определени фигури, възприети от обществото като одиозни, ще бъдат осъдени и то бързо или, че други – които са симпатични на обществеността, ще бъдат оправдани. Ако намерите такъв съдия, то той ще е по вреден и от корумпирания“, каза Райкова.
Заседанието на Комисията по конституционни и правни въпроси тече вече над 3 часа и въпреки поредицата аргументи и примери за това до какъв хаос ще доведе приемането на промените за закриване на специализираното правосъдие, решението на мнозинството изглежда взето. Защото, както допуснаха по-рано депутати от Комисията в дебата – така е обещано.
Последвайте ни