Изграждането на кабинковия лифт между ски станциите в Швейцария и Италия получи зелена светлина. Най-високото пресичане на Алпите ще бъде открито през 2021 година, съобщава www.swissinfo.ch.

Строителството ще започне по проект за свързване на курортите Цермат и Червиния, след като швейцарската фондация за защита на ландшафта и железниците в Зермат подписаха в понеделник споразумение, което, според тях „взе предвид интересите на двете страни“.

Фондацията за опазване на ландшафта заяви, че е отхвърлила жалба против строителството, връчена през май миналата година. В замяна на това Зермат планински железници се ангажираха да насърчават активния туризъм с грижа към природата. 

Двете страни се споразумяха и за по-добро интегриране на ландшафта по отношение на външното осветление на планинската станция и цветовия и дизайн.

Лифтът ще се движи през цялата година, транспортирайки около 2000 души на час с такса от 150 швейцарски франка. За тази цена туристите ще се насладят на луксозна кабина с отопляеми кожени седалки.

Ето как вместо швейцарският посланик Н. Пр.Мюриел Берсе Коен да се меси във вътрешните работи на България, по-добре да протестира против изграждането на нови лифтове в собствената си страна.

"Преди 40-50 години не бяхме толкова чувствителни по отношение на опазването на природата. Построихме неща, които сега бихме направили различно", това заяви Н. Пр.Мюриел Берсе Коен преди броени дни.

"Вече не искаме да строим големи сгради в планината. Хората, които отиват на ски ваканция, нямат желание да попаднат отново в градска среда. Имат си я през цялата година и искат да прекарат почивката си в защитено място с чист въздух, в малки планински вили. Нагласите се промениха и затова мисля, че сега в България това е най-ценното – съхранената природа", допълни тя.

"Именно девствената природа, богатото биоразнообразие, които не се срещат другаде, привличат чуждестранните туристи. Това е предимството ви пред останалите туристически дестинации", заключи Коен.

Очевидно швейцарският посланик започна твърде усилено да се меси във вътрешните работи на България и да оказва грубо влияние над икономическите и бизнес процеси в страната. Допустима ли е безпардонната и намеса в екологичните въпроси у нас?

Припомняме, че  в Отворено писмо до управляващите и медиите редица сдружения и екоорганизации, алармираха за нагло вмешателство на швейцарската частна организация WWF– Световен фонд за дивата природа във вътрешните работи на държавата.

„Сега на прицел на швейцарците и техните партньори от коалицията „За да остане природа в България“, са промените в Закона за биологичното разнообразие, предложени от Министерството на околната среда и водите. Целта на „зелените“ е да провалят законопроекта, защото той ще даде възможност да се докаже, че Натура 2000 в България не е правена по европейските правила“, се казва в отвореното писмо.

Ето и цялото писмо:

До

г-н Бойко Борисов, министър-председател на Република България

г-н Сотир Цацаров, Главен прокурор на Република България

г-жа Екатерина Захариева, министър на външните работи

ОТВОРЕНО ПИСМО

Уважаеми г-н Борисов,

Уважаеми г-н Цацаров,

Уважаема г-жо Захариева,

Продължава намесата на швейцарската частна организация WWF– Световен фонд за дивата природа във вътрешните работи на страната.

Сега на прицел на швейцарците и техните партньори от коалицията „За да остане природа в България“, са промените в Закона за биологичното разнообразие, предложени от Министерството на околната среда и водите. Целта на „зелените“ е да провалят законопроекта, защото той ще даде възможност да се докаже, че Натура 2000 в България не е правена по европейските правила. Тези правила се основават на реално разпространение на растителни и животински видове, потвърдено с данни от теренни проучвания, снимки, GPS-точки, попълнени формуляри и тракове (запис на маршрутите, по които минават екипите). Тоест документи, които неоспоримо доказват наличието на вида в съответната зона.

За разлика от европейската практика, у нас зоните в Натура 2000 са определяни от „зелените“ неправителствени организации в периода 2005-2007 година. За тази дейност те са получили 9 милиона лева. Въпреки получената огромна сума, за да инкасират максимална печалба, „еколозите“ са подменили европейската методология, като не е спазено основно изискване, като освен с екологични, да се съобразят с културни, социални и икономически фактори. Не е направена и задължителната публична информационна кампания.

„Зелените“ са работили по прогнозни данни. тоест по предположения къде евентуално растителният или животинският вид би могъл да присъства. Поради подменената методология, Натура 2000 в България достига до 34% от територията на страната. По официални данни на Европейската комисия Натура 2000 във Великобритания е 8,6 %, Дания- 8,4%, Латвия-11,5 %, Литва-12,4, Белгия-12,7 %, Франция-12,9 %, Швеция- 13,4 %, Холандия-13,3 %, Малта-13,3 %, Чехия- 14,1%, Австрия- 15,4 %, Германия-15,5 %, Естония-17,7, Италия- 19%.

У нас защитените зони са толкова раздути, защото всичко е правено от офиси и на бюро без никаква достоверна информация, подплатена с научни доказателства, за наличието на различните видове в зоните на Натура 2000. Разказите, предположенията и теоретичните модели, които са използвали „зелените“, не са научни факти. Заради тази измама и манипулиране на данни, винаги срещу държавата ни ще има наказателни процедури. Защото Натура 2000 не е правена на базата на научни данни, а чрез фалшификации.

Противопоставянето на „еколозите“ на промените в Закона за биологичното разнообразие, е за да се скрият фактите, че за нито една зона, вкарана от тях в Натура 2000, няма официални протоколи, доказващи проучвания на терен (на място).

Причината за притеснението на „зелените“ от приемането на промените в Закона за биологичното разнообразие, е че ще трябва да представят данни за теренните си проучвания, а такива те нямат - прибрали са парите, фалшифицирали са резултатите и не са свършили работа. Оказва се, че Натура 2000 в България е едно огромно престъпление.

В същото време промените се подкрепят от голямата част от научната общност, безспорни авторитети в областта на биоразнообразието като проф. Димитър Пеев, проф. Александър Александров, браншови, неправителствени организации и синдикати,

С промените в Закона за биологичното разнообразие МОСВ иска да вкара ред, за да се види на базата на какви научни данни в дадена зона са посочени ценни растителни или животински видове. И тази информация да бъде общодостъпна онлайн, за да може да се ползва от всички – държава, общини, бизнес, граждани, а не да стои скрита в чекмеджетата на „зелените“, те да търгуват с нея и да водят безкрайни съдебни рекетьорски дела.

Настояваме Министерският съвет да се съобрази с предложенията за промени в Закона за биологичното разнообразие, предложени от МОСВ – с тяхното приемане ще спрат престъпните схеми, чрез които швейцарската офшорка WWF и „еколозите“ изсмукват пари от националния и европейския бюджет.

Същевременно настояваме Главна прокуратура да започне проверка на клона на WWF в България и всички свързани с нея лица и организации.

Призоваваме и МВнР да инициира законодателни промени, с които да се регламентира финансирането и дейността на чуждите неправителствени организации, работещи в Република България, и тези български, които се финансират от чужбина, и по донорски програми на чужди организации, действащи на територията на страната.

Досега управлението на Натура 2000 представлява единствено забрани, рестрикции и превръщането на над 34% от територията на страната в пущинак. Това води до обезлюдяването на огромни територии и населени места с цели села и градове, като само през последните години над 400 000 българи са напуснали страната. Това са предимно млади и активни хора.

Разчитаме, че най-накрая институциите в България, начело с Министерския съвет, ще вземат да си свършат работата и ще прекратят рекета на „зелените“ неправителствени организации, върху държавата, общините, бизнеса и хората.

С уважение:

1. Сдружение "Зелена Кресна"

2. Съюз "Интелигентна България"

3.Български-ловно рибарски съюз

4.Сдружение "Бъдеще за човека и природата в Кресненското дефиле"

5.Балкански център за устойчивост и екоинженеринг

6.Сдружение "Клъстър зелен транспорт"

7.Национална асоциация "Българско Черноморие"

8. Национално гражданско сдружение „Природата за хората“

9.Национална гражданска коалиция „Природата за хората и регионите“

10. Коалиция „За да останат хора в България“

11. Зелен алианс