Нищо чудно Русия да стане първата страна с ваксина, те имат традиции това нещо. Като че ли обаче властите не поставят безвредността на първо място за сметка на ефективността. Военните се занимават с пазенето на информацията и те я тестват. Това коментира пред Канал 3 доц. Андрей Чорбанов от Департамент "Имунология" в Института по микробилогия към БАН.
 
"Сегашните ваксини са протеиново и генно-инженерни. Много научни екипи спряха научни прототипи на ваксини, но спряха защото нямаше пазар, беше нерентабилно финансово. Докато не минат всички тестове за безвредност, ваксината няма как да бъде продадена", обясни специалистът.
 
"Русия произвежда всичко, което човек може да си представи – спътници, самолети, танкове. Една ваксина може да бъде имуногенна, без да бъде ефективна. Ние разработихме прототип на ваксина, много научни продукти, които стигат до успешен край, не се реализират", сподели той. 
 
"Белтъците в коронавируса са 4, но нямат нищо общо с ХИВ. Спайк протеина, с който разпознава рецептори и прониква в клетката, е най-разпространен. Той е от вирусите, които са разпознаваеми във времето. Вирусът има уникален ензим, който кара клетката да произвежда нови вируси, идеята е да се блокира дейността му, за да не може да се размножава", коментира доцентът.
 
"Първият етап на тестване е на малък брой хора доброволци, наблюдава се дали има странични ефекти. На втория етап вече се наблюдава дали хората се разболяват, но това не се прави в експериментална среда", заяви гостът.
 
"От Институт "Пастьор" искаме да получим оригинален вирус, но за момента според нормите трябва да разполагаме с лаборатория с високо ниво на защита. Нямаме нужда да работим с концентриран вирус, на нас ни трябва да тестваме с експерименталните животни и да докажем, че ваксината е ефективна", разясни имунологът. 
 
"Прототип на ваксина ще има есента, но това не значи, че ще се реализира. Много по-голям процент, не само половината българи са имунизирани, постоянно се срещаме с близки на COVID-19 вируси", завърши доц. Андрей Чорбанов.