Не мога да направя точна прогноза за развитието на пандемията с коронавирус в България. Това, което забелязвам е, че броят на заразените леко намалява. Темпът на разпространение се забавя в сравнение с преди, което показва, че сегашните мерки работят.

Но ако искаме да обърнем тенденцията на растеж, трябва да има малко по-строги мерки от тези в момента, заяви в телевизионно интервю епидемиологът д-р Петър Марков.

„Към момента броят на тежко болните в България расте и очаквам това да продължи през близките една-две седмици. Ние сме много близо до капацитетът на здравната система да лекува адекватно“, каза Марков.

„Няма данни за промени в патогенността на коронавируса“, разкри специалистът.

„Антигенните тестове са добър начин за следене на ситуацията. PCR тестът и антигенният тест имат различна чувствителност. Има разлика и в цената. Антигенният тест е по-евтин и достатъчно чувствителен, за да се прилага, за да се идентифицира броят на случите и позитивните.

Много по-лесно е да се направят два антигенни теста в рамките на няколко дни, отколкото PCR“, смята Марков.

„Ако имаме работеща ваксина, това ще намали скоростта на разпространение на вируса. С ваксинация можем да постигнем така наречения колективен имунитет“, заяви епдимиологът.

Не се знае колко време ваксината ще ни защитава срещу COVID-19, но съдейки по другите коронавируси, Марков прогнозира, че имунитетът, който ще изгради тя, ще продължи година или година и половина. Може да е и по-дълъг, но в момента само гадаем. 

Марков коментира и положението в Италия, където се намира: „Ситуацията е спокойна, но броят на заразените продължава да расте, както навсякъде в Европа. Много хора се разболяват тежко, много хора умират. От няколко седмици има много строги мерки. Маски се носят навсякъде. Искам да подчертая, че тук носенето на маски е масово и много дисциплинирано“.

Забранено е излизането от собственото населено място. То става със специално разрешение. Иначе хората излизат навън за всекидневните си задължения и спорт.

Дилемата между здравето на хората и работещата икономика е фалшива, защото където има много болни, това не се отразява добре на икономиката, каза Марков.

„Навсякъде мерките се взимат в съответствие с развитието на епидемията на даденото място и няма смисъл общо да се говори за „пълно затваряне“, трябва да се следи какво се случва“, смята специалистът.

„Разнопосочно говорене за коронавируса от страна на специалистите е нещо нормално. Нормално е експертите да имат някои различия. Проблем е, когато експерти в кавички излизат по медиите и говорят неверни неща, създавайки фалшиви новини. Това е изключително опасно, защото хората се доверяват на експертите“, заяви Марков.