Мерките у нас бяха разхлабени прекалено рано и последствията са налице. Това каза пред „Фокус“ директорът на УМБАЛ „Св. Екатерина“ проф. Генчо Начев.

По думите му мерките у нас отново се затягат, защото част от населението е недисциплинирано.

Ананиев обяви извънредни мерки заради ръста на заболели от К-19 ВИДЕО

„Трябва да има самосъзнание във всеки, че пазейки себе си, всъщност пази и околните. Това при голяма част от населението го има, но има и хора, които не мислят така и освен, че увреждат собственото си здраве, те влияят и върху здравето на околните. На това се дължат новите случаи, които нараснаха.

Слава Богу, за вчерашния ден са по-малко, дано тази тенденция да се запази. Но съвсем правилно Щабът леко намалява облекчението“, обясни той.

Страхотни данни за COVID-19 в България към 0:00 на 22 юни! 

Според проф. Генчо Начев мерките, които Националният оперативен щаб предприе в началото на епидемията, са били навременни и целесъобразни. Доказателство за това е, че България се нареждаше сред малкото страни, които имаха ограничено разпространение на коронавируса, уточни той, като оцени работата на Щаба като много добра.

По думите му противопоставянията в мненията за COVID-19 дойдоха от изказвания на некомпетентни лица.

"Въпреки че "Св. Екатерина" не е на първа линия за лечение на коронавирус, болницата е готова да приема заразени", каза още проф. Начев.

„Лошото е, че покрай този коронавирус много хора с други заболявания, които имат нужда от лекарска помощ и чието отлагане на достъпа до лекар води до усложнения в съответното заболяване и това е един доста голям проблем.

Ние имаме доста сърдечно болни, които покрай епидемията не идваха на контролен преглед, хора, записани за операции не дойдоха, а след това вече беше късно, а да не говорим, че някои не доживяха“, обясни той.

Проф. Генчо Начев отчете, че в началото лечението на COVID-19 беше на принципа „проба-грешка“, все още няма лечение, което да е на базата на доказателства. Докато не се появи ваксина, заболяването остава рисково, добави той.

Според проф. Генчо Начев хората ще свикнат да живеят с коронавируса.