Рекордите при заболеваемостта от коронавирус през последните седмици бяха подобрени в почти всеки следващ ден, за да може днес да имаме почти 2 900 инфектирани за денонощие. Мнозина си задават въпроса - защо?

Оказва се, че факторите са много, но един от водещите се крие в атмосферите условия. Това мнение сподели пред Канал 3 вирусологът доц. Любомира Гломб.

„Преди няколко дни излезе една научна публикация, според която полуживотът на вируса при 27°C той е около час и половина, но при 10°C той става около 24 часа“, каза доц. Гломб.

Тя посочи още, че ниската дисциплина при определени хора е спомогнала много, тъй като те откровено пренебрегваха противоепидемичните мерки.

„За момента данните са такива, че хората изграждат имунитет, но наличие на антитела в рамките на 5-6 дни не се появяват.

Забелязваме още, че при по-леките случаи наличието на антитела е по-малко. И все пак, тепърва ще се трупат данни в тази посока, защото имаме само 10 месеца на събиране на информация“, каза вирусологът по отношение на сигурността, която могат да имат преболедувалите.

Тя призова още контактните на болен човек да не бързат с тестовете, защото в 99,9% от случаите PCR тестът ще бъде отрицателен в първите дни. Карантината, обаче, е задължителна и неслучайно тя е 10 дни, защото науката е достигнала до извода, че в рамките на това време човек е в състояние да прояви симптоми, в случай че е инфектиран.