Черноморските течения носят опасни отпадъци, сред които пестициди и биологични остатъци от Украйна, но засега не може да се каже със сигурност дали ще достигнат до нашите плажове. Това заяви пред БНТ доц. Николай Вълчев от Института по океанология във Варна

Той призна, че неизвестни количества водни обеми в резултат на взривяването на язовира „Нова Каховка“ вече са постъпили в Одеския залив и се носят от теченията. 

„Допреди ден те бяха затворени плътно в този залив, но в следващите два дни се очаква засилване на вятъра и промяна на циркулацията, като по всяка вероятност това петно ще започне да се движи, обаче притиснато силно към брега, на юг към Николаевка и може би към румънската граница", обясни той.

Преди няколко дни украинският еколог Олег Листопад предупреди, че Черно море ще пострада, защото ще се образува "био каша" и ще стане невъзможно хората да плуват в такава среда, пише Флагман.

Първото предаване на безмилостния Такър Карлсън - кой взриви язовира в Украйна и какво крият в САЩ?

„Многото органична материя ще стане храна за водораслите, които ще започнат активно да се размножават и ще консумират все повече кислород, което ще превърне Черно море в органична каша. Относително казано, няма да е възможно да плувате в морето. Такава вода не може да се използва за нищо“, обясни той.

Украинският експерт прогнозира, че много органични вещества ще бъдат отнесени, което ще доведе до нежелани последствия, заради труповете на животни, на мъртви риби и на всички боклуци от помийни ями и тоалетни.

Днес доц. Вълчев обаче се опита да успокои хората, като изтъкна, че дори и опасните отпадъци от Украйна да тръгнат по течението, те ще са силно притиснати към брега, т.е. едва ли ще достигнат до нашите плажове.

„Едното течение е струйно и е на дълбочини около 100-120 метра, но има и серия от крайбрежни вихри, каквито имаше преди два дни. При тях водообменът е затруднен и имаше вероятност петното да остане по-дълго време в мястото на произхода си. Сега предстои да видим с каква скорост то ще се придвижи и материалите от сушата до каква точка на юг ще достигнат“, добави той.

Институтът по океанология координира Черноморския център за мониторниг и прогнози, който излъчва всекидневна прогноза, достъпна на този сайт. Тя ще бъде качвана и на фейсбук страницата на Института, посочи Вълчев.

"Последните ни проби са от 6 юни и няма отклонения. Ние изследваме водата от "Панорама" до "Бяла - Юг" и към момента няма промени в резултатите", каза пък д-р Веселина Божилова от РЗИ – Варна.

През летния сезон проби от водата се взимат два пъти месечно, а от зоните за къпане - три пъти седмично. Евентуално замърсяване ще се отрази на микробиологията, но РЗИ своевременно ще информира обществеността, увери Божилова.

Вчера пък евродепутатът Иво Христов коментира пред БНТ, че ще е много зловеща ирония на съдбата, ако мините и боеприпасите, пометени от язовира „Нова Каховка“ бъдат довлечени от Черно море на собственото ни крайбрежие, защото може да се окаже, че много от тях са български.

„Тогава ние метафорично и буквално ще разберем какво правим като изнасяме оръжие за тази война. Трябва да заемем твърда позиция за прекратяването й, за мир от страна на ЕС“, заяви евродепутатът. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук