Гръцка, турска, арменска махали. Това са райони в центъра на Варна. Преди стотици години извън пределите на крепостните стени, но в момента в чертите на града, е имало генуезко селище.

И в момента топонима му сочи към Генуа. Това е местността Джанавара.

Думата може да се раздели на две части - "Джана" и "Вар". Последното е известната дума "Вар или Варош", която в унгарския и в старобългарски диалектни форми е с означение на думата "Град". По този начин етимологията придобива формата на "Джана" и "Град".

Джан, "Джанавиз или Джиневиз" са жителите на град Генуа или с италианско произношение "Дженовезе".

Джанавара означава "Генуезки град" или генуезки квартал.

Известен е договорът от 1387 г. на деспот Иванко Тертер, с негова престолнина град Варна, с генуезците. По силата на този договор, последните получават известни права в българския карвунски деспотат.

Ето защо в края на ХІV - ХV век същите са увеличили числеността на колонията си в град Варна, като са установили свой квартал или предградие под името "Генуезко" (италианско-"Дженовезе", турски "Джинавиз").

След превземането на град Варна и околността от османците, станало по тяхно предание през 1448 г., този топоним е съхранен под турската форма "Джанавар" /"Генуезки град/ квартал"/.