БСП иска България в Шенген и Пътна карта за влизане в Еврозоната
Социалистите ще се борят срещу орязването на еврофондовете и за запазването на безвъздмездното финансиране
В Политическата визия на БСП, разработена от работна група към Националния съвет на партията и представена на 49-ия конгрес на левицата, има десет приоритета за бъдещето на ЕС, които България да отстоява по време на своето председателство.
Според социалистите неприемането на страната ни в Шенген е проява на двоен стандарт и неспазване на европейските принципи. „То е скандал.“, посочи Станишев, който е и председател на групата, написала документа.
„Работа на правителството е да предприеме бързи мерки за влизането ни в Шенгенското пространство, особено при наличието на приятели на нашата кауза като Жан-Клод Юнкер.“, продължи президентът на ПЕС.
Важен принцип в политическата визия на БСП е позиционирането на България в ядрото, а не в периферията на Съюза. Това предполага освен влизането й в Шенген и стартиране на процеса за Еврозоната. БСП иска правителството да представи Пътна карта и конкретни мерки за пътя на страната ни към еврото. „За други държави този процес продължи около 10 години. Ако не започнем сега, никога няма да приключим.“, категоричен беше Станишев и посочи, че е нужна стратегия за повишаване на доходите и стандарта на живот у нас, както и специални мерки за икономиката. „Ние вече платихме цената за присъединяването към еврото, влизайки във Валутен борд преди 20 години. Сега е важно да отговорим на страховете на хората и да работим в посока изравняване на заплащането и на стандарта на живот с този в повечето европейски държави. Предлагаме правителството да стартира процедурата и да покаже отговорно поведение като предложи Пътна карта и назначи главен преговарящ за Еврозоната с ранг на заместник-министър.“
„Битката за Нова Европа се води всеки ден на европейско ниво между ПЕС и ЕНП. Десницата иска пореден бюджет на ограничения, орязване на кохезионната и селскостопанската политика с до 30% и премахване на безвъзмездното финансиране. Ние сме категорично против тази политика и на Съвета на Партията на европейските социалисти през декември ще предложим наша, алтернативна Социална визия за Европа.“
Освен орязването на еврофондовете с до 30%, десницата в Европа предлага и промяна в принципа на финансиране – от безвъзмездно към финансови инструменти. „Това означава българските общини и българското правителство да взимат заеми за големите инфраструктурни проекти. Кой ще плаща тези заеми? Ние, българските граждани.“, посочи Станишев.
„Пред ЕС има нови предизвикателства – миграция, охрана на граници, отбрана и други. Предстои и излизането на Великобритания, което ще отвори „дупка“ в бюджета от 70 млрд. евро. Най-лесно е да орежем солидарността – еврофондовете. Ние социалистите сме против това решение. Предлагаме намиране на собствени ресурси за бюджета, като например въвеждането на данъка върху финансовите транзакции.
Ето защо е важна позицията на България като страна-председател на Съвета на ЕС. Новият бюджет на Съюза трябва да запази размера и принципите на финансиране на кохезионната и на селскостопанската политика. И това не е отвлечено решение. То засяга живота на всеки от нас.“
Ясна европейска перспектива пред страните от Западните Балкани иска БСП в своята политическа визия и предлага приемането на Софийска декларация, подобна на Солунската през 2003 г., с която се даде зелена светлина на новото разширяване.
„Ако искаме Черно море да е регион на мир и стабилност, да говорим със съседите си и да си сътрудничим по примера на Балтийско море, нека върнем темата в дневния ред на Европа. Най-безболезнено и полезно за всички е да почнем с екологията.“, завърши представянето на приоритетите в политическия документ на БСП Станишев.
Последвайте ни