Директорът на "Сърбия газ" Душан Баятович заяви, че въвеждането на данък върху транзита на руски газ през българска територия е политическо решение и цената трябва да бъде платена от две държави - Сърбия и Унгария и че това е дискриминационна мярка, нямаща правна рамка.

Баятович каза това при подписването на договора за изграждане на газопроводната мрежа в Нови Белград. Той коментира въведения от България допълнителен данък върху транзитирания руски газ, използван от Сърбия и Унгария. Баятович определи мярката като политически ход, за да се потисне руският газ, без да има правна рамка за това.

Директорът на "Сърбия газ" добави, че Белград е в контакт с Унгария и България, както и че правителствата на Сърбия и Унгария излязоха със съвместно изявление и го нарекоха практически „враждебен акт“, предаде БГНЕС.

„Тук имаме две неща. Първото е, че това е някакво наказание на Русия заради войната в Украйна и е интересно, че този закон не е приет от Европейската комисия (ЕК), а от България. Второ, това е някакво насърчаване на ВПГ и представлява абсолютно политическа мярка.

Това е дискриминационна мярка на пазара и няма изискване за въвеждането и́“, каза Баятович.

Както той обясни, транспортът на газ е монополна дейност и че сръбската агенция за енергетика и „Транспортгаз Сърбия“ трябва да докаже всичките си разходи - от какво се състои цената на транспорта на газ, всички признати разходи, които могат да бъдат част от инвестиции, поддръжка и други.

„Това е дискриминационна мярка, според която Сърбия, Унгария и вероятно част от потребителите в Австрия и Словакия са наказани“, добави Баятович.

Директорът на "Сърбия газ" каза още, че засега цената на газа е под 300 евро на границата със Сърбия, а като се добавят таксите, които законът предлага, цената на газа се вдига с 30% и има още неща, които създават проблеми - на първо място кой ще го плати.

„Има политическа игра, вероятно от САЩ и ЕК, но не разбирам защо наказваме европейските държави. Ако "Газпром" не е платил това задължение, тези 100 евро, тогава някой ще каже, че услугата не е платена и газът не може да бъде транспортиран повече.

Това е ужасна ситуация за цяла Югоизточна Европа. Това се опитва да направи сега с този закон“, добави той. Баятович допълва, че дискусиите продължават и не може да каже подробности и изхода от цялата история.

Баятович повтори, че транспортирането на газ е монополна дейност и че имате право само на разходите, признати от енергийната агенция на вашата страна.

Той добави, че няма правна рамка за въвеждането на тази мярка и че се нарушават всички правила на пазара, както и че с въвеждането на този закон и мярка гражданите на Сърбия и Унгария трябва да пълнят българския бюджет.

„Във всеки случай Унгария и Сърбия реагираха. Унгария е член на ЕС и имайки предвид, че това е политическо решение, очаквам реакции.

Не знам какво ще е решението в този момент. Ще се отрази ли плащането на този данък върху цената на газа? Да. Дали това ще се отрази на крайните потребители – това зависи от това какво ще прецени правителството на Сърбия.

Ще се гледа не само цената на газа, но и икономическият растеж, инфлацията и дали населението ще може да плаща“, обяснява той.

На въпрос дали това ще се отрази на съвместния проект, а именно газопровода Ниш-Цариброд-София, който се изгражда, той каза, че няма ефект.

„Работата върви нормално, смятам, че на 26 октомври механичната част ще бъде напълно завършена. В момента текат тестове за чистота на газа.

До края на октомври, както е предвидено, този газопровод ще бъде завършен, може малко да закъснеем с документите, но това няма да повлияе на цялата история. Очакваме, заедно с колегите от България, от 1 ноември да можем да пуснем газа“, каза Директорът на "Сърбия газ".

Баятович отново повтори, че решението на България за въвеждането на данъци е политическо, защото целта е да се отстрани руският газ от пазарите на Сърбия и Унгария, а те не дават алтернатива.

Той добави, че не знае какви ще са разходите, ако тази мярка не бъде отменена, но добави, че доставките на газ за Сърбия, предвид запасите, не са застрашени. На 13 октомври България въведе данък върху руския газ, доставян през нейна територия за трети страни.

Въвеждането на българската митница върху транзитния руски газ ще оскъпи и газа в Сърбия, смятат експерти. Потребителите на газ в Сърбия, както и всички, които купуват продукт, за производството на който местните фабрики използват газ и чиито сметки ще бъдат увеличени с 10 % от 1 ноември, биха могли, ако това решение на правителството на България не бъде отменено, да плащат за газ по-скъпо.

С наредба на правителството на България се въвежда такса от 10,76 долара за 100 кубични метра природен газ, който пристига в Сърбия по газопровод, което при непроменени цени на руския газ за Сърбия (както и за Унгария, която също получава газ там), ще доведе до увеличение на цената от 10 до 20 %, според белградските медии.

При цена от пет динара за киловатчас, колкото газта ще поскъпне от 1 ноември, това би донесло може би още един динар за киловат, но и допълнителни 320 динара на средна сметка, изчисляват от "Сърбия газ".

В момента и Унгария, и Сърбия се снабдяват с руски газ от юг.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук