Освен минимални пенсии, има и други видове пенсии. Единствено БСП са преизчислявали т. нар. стари пенсии през 2008 г. Това каза зам.-председателят на ПГ на БСП Драгомир Стойнев в предаването "Лице в лице" по bTV.

„Има една огромна несправедливост. Ако един учител, например се е пенсионирал преди 2000 г. и след това разликата в пенсията му е много голяма - 200 лева. Това се дължи на средния осигурителен доход. Затова от БСП предложихме да се подпомогнат нашите майки и бащи и само затова, че са се родили по-рано. Те живеят в едни много трудни условия. Ние обещахме в нашата предизборна платформа именно това и го следваме“, посочи депутатът. Стойнев отговори на упрека, че реално това преизчисление е било дадено от правителството на ГЕРБ, така:

„По време на тройната коалиция пенсиите се увеличиха с 70%, но тогава икономиката беше в подем. Тези пенсии не са плащани от ГЕРБ, а от всички нас. Тази система е разходно-покривна“, уточни Стойнев. Според сметките на БСП това щяло да струва на бюджета сега 400 млн. лева, а за календарна година около 800 млн. лева. Тези пари ще се влеят в българската икономика и ще позволи на нашите родители да живеят по-добре. Говорим за увеличение между 17-20%“, изчисли Стойнев.

По думите му представителите на ОП и ГЕРБ явно мислели за хората, които получават най-ниските пенсии. Зам.-председателят на ПГ на БСП коментира и отхвърлянето на мажоритарната изборна система от депутатите днес: „Всички политически сили го отхвърлиха. Управляващите се заиграха с очакванията на хората. Ако наистина ГЕРБ държат на този законопроект, те щяха да убедят всички политически сили да го гласуват, както и коалиционния си партньор. Това е повод за разваляне на коалиционното правителство. Проблемът е, че когато се заиграваш с очакванията на гражданите, това е ново разочарование. Хората са недоволни от политиците.

Те имат претенции към тях. Хората са недоволни от начина, по който живеят и решиха да накажат политиците. Ние сме правова държава и законите трябва да се спазват. Референдумът не стана задължителен. Близо 6,5 млн. са избирателите в България, а гласуваха едва 2 млн. Мажоритарната система има доста пороци. Във Франция се надигат гласове за отмяната й и въвеждането на пропорционален вот. Проблемът не е в системата, а в самите политици“, разясни Драгомир Стойнев.