Парламентът прие на първо четене Законопроект за предоставяне на помощ за изплащане на задълженията на „Национална електрическа компания” ЕАД. С приемането на законопроекта ще бъдат осигурени финансови средства на НЕК за заплащане на присъдените суми по арбитражно дело във връзка с проекта АЕЦ „Белене“.
На компанията ще бъдат предоставена възмездна помощ по Закона за публичните финанси чрез бюджета на Министерството на енергетиката. Помощта ще се предостави въз основа на Споразумение между министъра на енергетиката и НЕК, одобрено от Министерския съвет, и само след положително решение от Европейската комисия. По време на обсъждането на законопроекта министърът на енергетиката Теменужка Петкова заяви, че с неговото приемане ще бъде развързан един от най-сериозните възли в енергийния сектор в България.

Според нея, плащайки задължението на НЕК ще бъдат минимизирани основните рискове, а именно трупането на лихви и това „Атомстройекспорт“ да поиска обявяването на НЕК в несъстоятелност, както и продаването на оборудването на трета страна. От своя страна ПГ на „БСП лява България“ поиска по случая с АЕЦ „Белене“ да бъдат изслушани премиерът Бойко Борисов и финансовият министър Владислав Горанов. Според тях решението на арбитража за АЕЦ „Белене“ е продиктувано от непрофесионално спиране на проекта през 2012 г.

Те обявиха, че ще подкрепят на второ четене законопроекта, ако между двете четения Министерски съвет отмени собственото си решение за спирането на проекта. От ГЕРБ се обърнаха към „БСП лява България“ и заявиха, че е много по-лесно следващите правителства да плащат техните грешки и те да са с чисти ръце. Според тях по време на управлението си БСП не е поела отговорността да подпише договор с руската страна, а е имала предостатъчно време да го направи. От Патриотичния фронт подчертаха, че ако плащанията по арбитражното дело за АЕЦ „Белене“ бъдат забавени политическата партия, която ще поеме вината за това е БСП. 

Припомняме, че законопроектът за предоставяне на помощ на Националната електрическа компания беше внесен вчера от правителството. Мотивите - да се избегнат високите лихви, които застрашават финансовото състояние на НЕК, а оттам и цялата енергийна система на страната. През юни арбитражният съд в Женева постанови България да плати 620 милиона евро за реакторите, след като руската компания "Атомстройекспорт" заведе иск. Страната ни е готова да заплати главницата, която е около 560 млн. евро, но обжалва лихвите.