И антикорупционната комисия отхвърли писането на закони от съда
Aнтикорупционната комисия в Народното събрание на свой ред, след правната, прие спешните промени в едноименния закон, след като тълкувателното решение на Лозан Панов спря конфискацията с аргумента, че щом наказателното производство е приключено, спира и изземването на незаконно имущество от държавата, пише Канал 3.
В началото на заседанието председателят на правната комисия Данаил Кирилов, която вчера прие на първо четене промените в антикорупционния закон, заяви, че тълкувателното решение не само е поставило въпрос действието на закона, но и връща назад към отменения закон. Именно в закона за отнемане на незаконното имущество, действащ през 2012, има обвързване на наказателното производство с отнемането на имущество.
Абсолютно недопустимо е прилагането на това тълкувателното решение със задна дата, смята и шефът на КПКОНПИ Пламен Георгиев, който присъства на заседанието. И по двата закона са образувани множество производства, които не са приключили. Имаме данни, че някои производства се прекратяват, държавата ще загуби правото на иск да претендира незаконно придобито имущество в огромен брой случаи и в огромен размер, предупреди Георгиев. По думите му това създава огромна обществена опасност.
Съдът започва да изземва правомощия на парламента, което заплашва устоите на държавата и разделението на властите, обобщи пред депутатите шефът на КПКОНПИ.
"Води до промяна на смисъла на закона. Води до това, че се променя волята на законодателя", допълни Георгиев. "Спешността я налага това, че вече започнаха да прекратяват дела. Решението е задължително за всички, съдът няма право да разсъждава, той е задължен да спазва тълкувателното решение", каза още ръководителят на антикорупционния орган. И припомни, че първото дело беше прекратено едва два дни след приемането му. Абсолютно недопустимо е и прилагането на това тълкувателното решение със задна дата.
"Считам, че наложилата се гражданска конфискация се доказа като един от много силните механизми на държавата", коментира шефът на антикорупционното парламентарна комисия Борис Ячев. Депутатът от ОП обяви, че само техническа пречка е била причината да се подпише като вносител на промените в закона заедно с Данаил Кирилов. Ядосан на съда, пък в емоционален изблик заместникът му Спас Гърневски от ГЕРБ възкликна: "Или продължаваме борбата, или разпускаме комисия", реагира депутатът.
Последвайте ни
0 Коментара: