Истината лъсна: Денков призна защо е бил зам.-министър в кабинет на ГЕРБ
Той уточни, че през 2014 г. е бил поканен в служебен кабинет от президента Плевнелиев и е влязъл там като учен
Опитвам се да направим правителство, което в този случай може да се обедини върху някакви общи задачи и цели. От друга страна даваме знак как може да се подходи – с общо събиране около масата, за да видим кой ще ни подкрепи. Това каза в предаването "Панорама" по БНТ кандидатът за премиер с втория мандат на "Продължаваме промяната" акад. Николай Денков.
Беше много интересно да се види, че с изключение на "Възраждане" и някои елементи от БСП, имаме голямо съвпадение в приоритетите. Веднага след като се видя, че първият мандат е неуспешен, имахме номинация, която мина през избор в структурите на ПП. Вече има диалог, надяваме се той да е конструктивен, заяви акад. Денков.
За да може да се управлява, трябва да има някакво взаимно доверие. Това, което липсваше в кабинета "Гарбовски", беше липсата на доверие в няколко отношения – не беше ясно кой ще взема решенията, твърдеше се, че е номинирал независими експерти, а се оказа, че не е точно така. Аз не вярвам във формулата на неутрален експертен кабинет.
В българската история го е имало два пъти и е завършвал доста зле. Всеки кабинет трябва да има съответната политическа подкрепа от лидерите на партиите. Не е нормално да кажем от самото начало, че тези хора няма да участват, посочи кандидатът за премиер на ПП.
В момента обсъждаме каква е работата, която може да се свърши. Ако се види, че кабинетът няма подкрепа, какъв е смисълът да го предлагаме? Ние конструктивно ще се опитаме да изградим кабинет, който има шанс да мине през Народното събрание. Нашето действие беше покана към всички, списък с основни национални задачи.
Не е чудно, че не дойде "Възраждане", те имат съвсем друга ценностна системна. Оставих вратата отворена към ГЕРБ и ДПС, че този разговор трябва да продължи. Решението да си тръгнат е тяхно, не е наше, отбеляза акад. Николай Денков.
В отговор на въпрос за участието си като зам.-министър във второто правителство на ГЕРБ, от което подава оставка през 2016 г. заради несъгласие с политиките в образованието, той уточни, че през 2014 г. е бил поканен в служебен кабинет от президента Плевнелиев и е влязъл там като учен.
След това договорихме програмата и останах като експерт в този кабинет. Не съм участвал в нито едно партийно събитие на ГЕРБ и не съм бил канен, защото бях външен човек. Подадох си оставката, защото не бях съгласен с това, което се случваше. Ако имам партиен ангажимент, той е към ПП, защото съм член на партията и участвам в ръководството ѝ, заяви акад. Денков
Трябва да има експерти, но трябва да има и политическо разбирателство. Ще търсим комбинацията между експертността. Искам да въведа научния подход при вземането на решения, коментира той.
Жаждата за корупцията е това, което трови атмосферата и пречи на развитието на България. Една от причините да вляза в политиката е да се опитаме да изкореним това зло. България има по-добро бъдеще и то е свързано изцяло с това държавата да бъде управлявана по-добре. Ние сме надеждата за по-добро бъдеще на България, каза още акад. Николай Денков.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
3 Коментара: