На редовно заседание на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европейския парламент бе изслушан комисарят по правосъдие Дидие Рейндерс.

Елена Йончева, евродепутат от групата на социалистите и демократите в Европейския парламент, посочи, че от години проблемът с корупцията не получава нужното внимание от институциите в Брюксел - липсва цялостна антикорупционна стратегия на ЕС, а наличните инструменти са недостатъчни. “Ще се превърне ли борбата с корупцията в основен приоритет на Европейския съюз?”, попита евродепутатът.

В отговор комисар Рейндерс потвърди, че новата Европейска комисия ще обърне специално внимание на темата за борбата с корупцията. До края на годината ще бъдат публикувани и първите доклади по новия механизъм на ЕК за върховенство на закона. Докладите ще обхващат всички държави-членки и ще съдържат три основни раздела - независимост на съдебната система, борба с корупцията и свобода на медиите.

Работата по оценяването на отделните държави-членки в рамките на новия механизъм ще започне още тази седмица. Освен че ще поиска всяка държава-членка да определи лице за контакт на национално ниво, ЕК ще работи в тясно сътрудничество и с други международни органи като ГРЕКО, Венецианската комисия и други.

Оценяването в рамките на новия механизъм няма да замести процедурите по чл. 7, които в момента текат за Полша и Унгария, а ще ги допълни, като позволи по-ефективно проследяване на актуалната картина в отделните държави-членки по основни европейски принципи, които трябва да се спазват от всички държави-членки. Комисарят беше категоричен, че при констатиране на несъответствия със законодателството и изискванията на ЕС новата Комисия няма да се колебае да използва както процедури по нарушение (инфринджмънт), така и самата процедура по чл. 7.

По време на диалога с комисар Рейндерс Елена Йончева наблегна също така и на сериозния проблем с корупцията в България, която нанася сериозни щети във всички области на държавата и води до намаляване на доверието в ЕС като цяло.