"Това е елемент на американската вътрешна процедура. Оторизация от страна на Конгреса. Не се обсъжда още абсолютно нищо. Това решение не задължава, но и не дава правомощия по отношение на България.“ Това каза заместник-министърът на отбраната Йордан Божилов пред журналисти по повод информация от Държавния департамент на САЩ, че е уведомил американския Конгрес за намерението си да продаде изтребители F-16 на България.

Вчера агенция Ройтерс, която цитира американското министерство на отбраната, съобщи, че Държавният департамент е одобрил потенциалната продажба на самолети F-16 C/D Block 70 и свързано с тях оборудване за общо 1,673 млрд. долара, като това включва четири самолета F-16 C Block 70, четири самолета F-16 D Block 70, 11 двигателя и друго прилежащо оборудване.

Франс прес предаде в понеделник, че американското правителство е одобрило продажбата на осем изтребителя F-16 на България, "за да подсили сигурността" на страната член на НАТО на фона на войната, водена от Русия в Украйна.

Божилов отговори положително на въпрос предстоят ли все още обсъждания за това дали и какви самолети ще закупи България. Той припомни, че запитването за закупуване на изтребители F-16 от нашата страна е било направено още миналата година.

Заместник-министърът на отбраната Йордан Божилов присъства на деня за високопоставени гости и медии на международното компютърно подпомагано командно-щабно учение Viking 22, което се провежда във Военната академия „Г. С. Раковски“ в София.

„Изключително съм доволен от това, което видях. Учението отработва ситуации близки до реалността, а именно комплексни кризисни ситуации“, каза Божилов. Той посочи, че кризата в Украйна представлява не само военна криза, но тя поражда и кризи от най-различен характер, включително свързани с бежанци и икономиката. Заместник-министърът отбеляза, че в учението участват и цивилни представители и военни лица, което стимулира реална ситуация за взимане на решения.

Учението се организира и спонсорира основно от Швеция и шведските въоръжени сили. То е планирано през 2019 г. и няма отношение към сегашната криза в Украйна. Отработва се взаимодействие на цивилни и военни експерти. България вече е била домакин на такива учения, коментира заместник-министърът на отбраната.