Още четирима свидетели остава да бъдат разпитани по делото срещу бившия столичен кмет Евгени Крусев. Така прокурор Генка Брезашка отговори на въпрос на News.bg след края на съдебното заседание, при което бяха разпитани шефът на "Метрополитен" Стоян Братоев и главният вътрешен одитор на Столична община Мариана Томова.

Иначе от държавното обвинение се опитват да разберат има ли изготвен хидроенженер доклад.

Припомняме, Крусев подаде оставка като завеждащ ресора "Транспорт и транспортни комуникации" в столична община, след като започна разследване срещу него за злоупотреба в полза на фирмата, която ремонтира столичната улица "Граф Игнатиев" - "Джи пи Груп".

Крусев беше предаден на съд за това, че е нарушил Закона за обществените поръчки, както и задълженията си, като съществено е изменил условията по сключения договор с "Джи Пи Груп" АД за ремонта на ул "Граф Игнаиетв", като е облагодетелствал "Джи Пи Груп" и е нанесъл вреди за Столична община - на дружеството са заплатени строително-монтажни работи на завишени цени в размер на 621 194,01 лева с ДДС, както и са заплатени неизпълнени количества и обеми строително-монтажни работи в размер на 298 669,54 лева с ДДС - или общо 919 863,55 лева с ДДС.

Ремонтът на столичния бул. "Граф Игнатиев" оправда очакванията на общината, че ще бъде най-тежкият за 2018 година. Той започна в началото на май и трябваше да е готов до септември. Многобройните проблеми и скандали по проекта обаче забавиха изпълнението му с близо половин година.

Редица недомислици около преустройството възмутиха гражданите. Такъв беше случаят с подземните кофи за боклук или с бетонирането на дърветата по булеварда.

Същинската сага обаче започна през октомври тази година, когато строителната компания "Джи Пи груп" беше глобена заради некачественото изпълнение на обществената поръчка. Проверките не спряха дотук. Прокуратурата започна разследване на изпълнителя "Джи Пи груп" не само за злоупотреба с евросредства, но и за пране на пари.

След като кметът на София Йорданка Фандъкова глоби строителната фирма със 100 хиляди лева заради некачествено поставените плочки, се появи проблем и с положената виброизолационна настилка. По тази причина Министерството на регионалното развитие и благоустройството извърши неколкократни проверки на ремонта, за да се увери, че качеството на използваните материали отговаря на стандартите.

След многобройните премеждия около ремонта на улицата, на 27 ноември загражденията най-накрая бяха премахнати, а на следващия ден бяха пуснати тестово и трамваите по булеварда. Тогава зам.-кметът по транспорт на столицата Евгени Крусев увери, че трасето вече е напълно изградено и ще бъде отворено до Коледа.