Знаците, които политиците, които преговарят за правителство, показват, че редовен кабинет ще има. Засега първата и втората стъпка са правилни.

Това каза в ефира на NOVA политологът проф. Росен Стоянов.

След като водещата попита кой ще отиде да вземе мандата – Бойко Борисов или Деница Сачева, той сподели, че му се иска да няма екзотика.

„Би трябвало да отиде този, когото всички, които са седнали на тази маса за преговори, виждат като човека, който може да се справи с този голям ангажимент“, заяви професорът. 

Според него снимките от разговорите на партиите, които видяхме през последната седмица, показват добро начало. 

„Наблюдаваме един естествен нормален европейски процес в особено напрегната ситуация на очакване от страна на българите, които крайно решиха да не гласуват. Видяхме опит за диалогизиране и съответно  може би началото на структуриране на един равнопоставен диалог, независимо кой е победил другия“, обясни той.

Няма да подпишат декларацията

„Политическите субекти подават една и съща информация, тоест може да преценим за положителен факта, че говорят едно и също. Тоест това означава, че са се договорили поне за това“, посочи проф. Стоянов.

По думите му най-вероятно ГЕРБ-СДС няма да подпишат декларацията за санитарния кордон.

„Но някои нейни части, които не са противоконституционни и няма как да бъдат жалени в даден момент ще намерят място в такъв тип общоподписан текст“, уточни той.

Колегата му Любомир Стефанов добави, че екзотиката е противопоказна за кризисните моменти.

"Не ни се е случвало да станем свидетели на нормално протичане на  коалиционна култура. Ние не знаем какво е това животно, ако и правителствата да ни казват, че България се управлява от коалиционни кабинети. Даже НДСВ и ГЕРБ във върховите си точки управляваха с коалиционни партньори, никога не е имало партия, която да управлява сама“, коментира Стефанов.

Според него профилът на бъдещият министър-председател трябва да е на човек, който е равно приближен, а не равно отдалечен от партиите.

“Когато политици преговарят за правителство какъв да бъде премиера – някой, който вчера е вършел нещо различно от политиката ли? Със сигурност има такива, но в кризисен момент е нужно да има политически качества да ангажира коалиция от четири различни партии, които са били в доста големи сблъсъци през последните 4 години. Нужно е да е познат на българите“, коментира той.

Лошото ченге

Според него ПП играе ролята на лошото ченге.

„Много ми е интересно да видя как ще гласуват с Пеевски и Костадинов срещу бюджета, който новото правителство ще предложи. В един момент ще трябва да участват във властта – дали с министри или без ще покаже времето“, заяви политологът. 

„България е парламентарна република. Това завръщане в нормалното не е толкова трудно да го преглътнем. Партиите всъщност ще излъчат един човек, който е министър-председател, не е премиер. Има голяма разлика. Той ще управлява 18-20 министри, всеки от които от различна партия“, каза още той.