Спорове в парламента за охраната на границата и бежанските центрове. Депутатите приеха в програмата си извънредни точки, с които да решат трябва ли полицията да се грижи за сигурността в центровете за настаняване, пише Нова телевизия.

Текстовете за промени в Закона за МВР бяха предложени в началото на седмицата от ГЕРБ и ДПС. В тях се предвижда да се увеличи броят на граничните полицаи по браздата, както и да бъде променена охраната на бежанските центрове. За сигурността там да не се грижат частни фирми, а служители на МВР.

Опозицията подкрепи предложените текстове, но ябълката на раздора се оказа това как ще бъде подсигурено допълнителното финансиране. Въпросът беше повдигнат от парламентарната група на ПП-ДБ и така се стигна в спор между партньорите в „некоалицията”.

Вносителите аргументираха защо МВР трябва да поеме грижата за сигурността в центровете за бежанци.

„Предложението цели да се засили охраната на всички центрове, с оглед предотвратяване на бъдещи инциденти”, заяви народният представител от ГЕРБ-СДС Маноил Манев.

Партньорите в управлението обаче изразиха притеснения за това откъде ще дойде финансирането.

„Въпросът е какъв е най-добрият механизмът да постигнем това и дали с предложения текст не създаваме повече объркване”, заяви Божидар Божанов от ПП-ДБ.

„С учудване чух, че ПП ще се въздържат. Вие не разбирате ли форсмажора, в който се намираме в момента. За националната сигурност ще харчим толкова, колкото трябва и няма да ги жалим”, подчерта Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС.

„Няма никакъв форсмажор. Преекспониране на две хулигански прояви в София и опаковането им с това, че има някакъв проблем с бежанци. Няма такова нещо. Защо трябваше по този начин да се внасят тези законопроекти? Имаме общо управление, защо с нас не беше съгласувано това действие”, попита Атанасов.

От опозицията атакуваха ПП-ДБ.

„Вместо обстойно да обяснявате защо няма да подкрепите това, което ни натресе вашето правителство с миграцията, и това, което се случи в центъра на София. Просто трябваше да кажете: „Много искахме, но нямахме желание”, каза Цончо Ганев от „Възраждане”.

„Очевидно е защо от ГЕРБ внасят този законопроект. Даже аз им се чудя, че го внасят, а не ви оставят докрай да изконсумирате собствената си безпомощност да управлявате този сектор”, каза Гроздан Караджов от ИТН.

„Законът е закъснял. Но по-добре късно, отколкото никога да не се приеме”, добави Иван Иванов от БСП.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук