Емил Димитров-Ревизоро, министър на околната среда и водите, ВМРО, в разговор с Илиана Беновска в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита“ по „Канал 3“ и „Радио К2“ заяви позиции по следните теми:

Подаръкът.
    „И казвам в този и свят, и тъжен ден за България – да почетем паметта на генерал Боцев….- добър ден на Емил Димитров-Ревизоро! Честита Баба Марта!“, посрещна своя гост водещата Илиана Беновска и му подари мартеница с българския национален флаг с обяснението, че гостът и е част от ОП.

Прекомерните изисквания към него за твърде краткото време, откакто е на поста.
    Емил Димитров заяви, че носи в себе си доста писма и папки, защото някои неща е хубаво да се казват навреме и продължи: „Нали знаете, че аз съм министър от 5 седмици и за 4-5 седмици от мен се иска следното – „Юлен“, която от 20 години има концесия, аз да я реша, ако може сега и веднага. ВиК 4440 нямат санитарно-охранителни зони, другите 2290, ама това от 30-40 години, нямат разрешителни. Но това аз трябва веднага да го реша, това е голям проблем и как може аз на втората седмица министър да не съм го решил.

Трето – хвостохранилищата. Някой предполага ли, че не е имало мини в миналото, по време на комунизма, преди това, че част от реките са ползвани шлака да върви по тях, за да се утоява и сега ние изведнъж намираме едно хвостохранилище, което тече и – ама как не сте оправили всички други! Нося картата с 5000 концесии, има ги и хвостохранилищата, слава Богу много по-малко са! Между другото да се оправя и с водите, защото тази година кризата сякаш не съществува, спираме язовири, издаваме нареждания и т.н.

За отпадъците няма да говоря – ТЕЦ-ове трябва да ги спираме, да ги привеждаме в съответствие, за да ги пускаме отново, за да изпълнят комплексните си разрешителни и това е така между другото, да се намираме на работа. ПУДООС, проекти в цялата страна. ОПОС, тя е 3 милиарда, там са всички пречиствателни станции, водопроводи, всички водни цикли на България – и те са така между другото, аз, тръгвайки на работа да ги реша!

Влезе закона за биологичното разнообразие, тази седмица го приехме, аз там отстъпих на 99% на всички искания на всякакви „зелени“, за много от нещата бяха прави. От онзи ден чета, че всъщност аз не съм направил нищо и не е трябвало да го направя, едва ли не се чудя дали да не се обадя в парламента и да не кажа – абе колеги, направих голяма грешка, я ги върнете.

Не може такова нещо, има диалог, има място, където можеш да отстъпиш, където не можеш да отстъпиш, неща, които г-н Димов не ги е направил една година, аз без да се налага да изнервям обстановката ги направих, разбрах се с работодатели, със синдикалисти, с общини, с депутати, казахме, че това е необходимо, за да не загубим пари от ЕС – и това било лошо.

Имаме заповеди за зони местообитания, чет нямат, защо от 2015 г. чакат, а аз не съм ги направил? Ще ги направя, ама трябват ми 3-4 месеца, то по една седмица се пише заповед, тя се съобразява, но всичко трябва да е сега. Швейцарска програма за пестицидите – ама ние успяхме да я спасим през последните 2 месеца.

Сега защо имаме 10 000 останали в България, не може ли и тях да ги изнеса. Ама това, че преди 20 години правиха едни биби-кубове и сега текат, и сложиха едни, които щяха да траят 100 години, а те на 20 година текат, пак аз ли съм виновен. И всичко това, ако може веднага да стане. Война с персонала, война илюзорна с главния прокурор, война с премиера и всеки ден БСП – ти кога ще си дадеш оставката? Ами няма да си дам оставката! И всичко е за вчера!“.

Атаките на опозицията срещу него.
   „Хайде сега да започнем от средата за началото. Благодаря Ви, че изредихте целия набор от проблеми, но нека да не забравяме, че правителството кабинет „Борисов 3“ е от 3 години, а не е от една година!“, отбеляза водещата Илиана Беновска.

Събеседникът й отговори: „Моята управленска програма е от 2 думи – пълен мандат или 4 години, който не е разбрал! И затова аз няколко пъти обяснявам на депутатите от опозицията в момента – хубаво е, че ме затрупвате всеки ден със сигнали да ме изнервяте, хубаво е, че се опитвате да ме скарате с премиер, с главен поркурор, това е ваше право, но има една малка деликатна особеност – ако от понеделник до петък моите хора пишат само отговори на вас, защото вие държите в парламента да се покажете, много ми е трудно в събота и неделя да ги накарам да работят по вашите проекти.

Така че вашите проекти там, където пишете въпросите, тази година ние ще ви отговаряме по въпроси по 10, ще правим вотове на недоверие, но и ще провеждаме политика там, където има смислени хора, които знаят какво искат. Не знам защо трябва да страдат техните кметове и хората, които са ги избрали, но те са си избрали и депутатите, които провеждат тази политика. Така че всеки
да си носи кръста!“.
 
Водещата отбеляза, че президентът Радев все още не го е нападнал
Гостът й отвърна, че се стремят да го изнервят, за да си подаде оставката, защото смятат, че така ще има предсрочни избори. Той продължи, че изобщо не се е натискал да става министър, но след като са го назначили, това не означава, че ще тръгне да проваля и да пречи. „Аз още от пъвия ден казах – оставката ми не стои на дневен ред – само да намигне премиерът – тръгнал съм си. Това обаче не означава, че ще има предсрочни избори!“, категоричен бе министърът на околната среда и водите.

    „Успяха ли опозицията да Ви заразят с коронавируса РНФН – Радев, Нинова фейк нюз?“, попита водещата Илиана Беновска. Емил Димитров отговори: „Да, много фалшиви новини. Бил съм обявил война на главния прокурор. Аз мисля, че няма човек в България, който да се осмели да обяви война на главния прокурор, още повече, че той ми е възложил задачи, по които аз работят всеки ден!“.

    „Ще имате ли емоционалната устойчивост и физическата издръжливост все така сърцато да продължите при тези „коронавирусови атаки“ от страна на опозицията?“, попита водещата Илиана Беновска. Емил Димитров отговори: „Те на това разчитат, не може всеки ден да ми пускаш задачи на 40 -50 години и да искаш още следващата седмица да се реши!“.

ТЕЦ „Бобов дол“.
   Емил Димитров заяви, че съвсем скоро един от ТЕЦ-овете ще стане образцов. Той е бил спрян за месец и половина, казали са му да си закупи измервателни уреди и да ги монтира на комините, да сложи табели по селата и градовете и когато всички тези изисквания бъдат изпълнени, тогава ще започне да работи отново.

„Доколкото разбирам говорите за ТЕЦ „Бобов дол“, които обявиха, че са си закупили необходимата апаратура!“, отбеляза водещата Илиана Беновска.

Събеседникът й отговори, че става дума именно за тях и продължи, че те му съобщават за всяка закупена апаратура, изпращат му документите, в какви срокове ще дойде в България, кога ще се монтира. „Там комуникацията е много добра, малко е силово от министерството към частен субект, но в името на това разрешителното да се изпълни така, както е дадено!“, отбеляза министърът на околната среда и водите.


   „Кога ще стартира ТЕЦ „Бобов дол“ в новите условия?“, попита водещата Илиана Беновска. Събеседникът й отговори: „Не знам, като са готови, аз не бързам! Помня, че когато отидох да ги затворя им казах – съветвам ви за месец и половина да прекратите. Те тръгнаха да ме плашат с дела и не знам какво си, но това е на място там проблем. Мисля, че разбраха за какво става въпрос, мисля, че чуха и указанията на главния прокурор“.

Центърът в МОСВ за контрол на водите , въздуха и отпадъците -  личното дарение на Димитров за неговото оборудване.
    Емил Димитров обясни, че е направил лично дарение, за да стартира оперативния център за следене на водите , въздуха и отпадъците : „Когато решиш да дариш последните си две заплати от парламента, за да направиш нещо в едно чуждо за теб министерство, това са мои пари, но не ги харча за моите деца, а ги харча за служебни цели. Това не е защото искаш да си отидеш утре, не е защото искаш да провалиш властта, не е защото искаш да правиш номера!“.

   „За това дарение в лично качество може да не е от най-евтините, но за държавата сигурно това е било доста евтино да го финансира!“, отбеляза водещата Илиана Беновска. Емил Димитров отговори, че държавата е искала да чака следващия бюджет, но самият той не е имал време да чака и добави:

„Понякога така става – напиши писмо, дай обосновка, чакай да го решим и аз тогава опразних залата, попитах какво трябва, отидох с един приятел с буса, купих всичко от „Технополис“, наредих го отгоре до долу и на другия ден започнаха да го сглобяват!“. Ревизоро даде на Беновска Договор за дарение и фактури за покупка на техника и оборудване.

     „Какви функции ще има този център?“, попита водещата Илиана Беновска.

Събеседникът й отговори, че ще следи ТЕЦ-овете, пристанищата, границите. Освен това ще наблюдава водите. Всичко това ще става в реално време. С някои от граничните пунктове вече се работи. „Това само за ваша информация ли ще служи, или при нужда ще го давате и на главния прокурор, на митниците?“, попита водещата Илиана Беновска. Гостът й отговори, че митниците разполагат с тази информация, всъщност те я пращат, така че не им е нужда обратно, но всички останали институции, които имат нужда от нея, ще я получат.

Срещата в петък с ръководители от МОСВ по повод напрежението през последните месеци и проблемите с работата на ВиК-тата, свързани с узаконяването на водохващанията.
    Емил Димитров заяви: „Опитаха се да ме скарат и с колегите от министерството. Тези хора си изляха душата и всеки си написа кой каквото реши – един написал един лист, друг три листа, трети пет реда да искат среща с нас! Това е целия елит на МОСВ – всички директори на териториални, регионални дирекции в МОСВ.

Те поискаха среща, ако аз не ги бях удовлетворил, те можеха да се срещнат където и да е и без мен. По-добре да ги изслушам, да ги успокоя, да им дам възможност да разберат, че ще се опитам за всички неща, които изброих, току що възникнали в главата на някого, да ги решавам!“.

Водещата попита какво пишат хората в тези писма.

Министърът отговори, че става дума за създалото се през последните месеци напрежение и обясни: „Всеки написа кой каквото му е на сърце и изведнъж излязоха ваши голеги и казаха – той им ги е написал, накарал ги е да подпишат и да ги върнат, за да прави революция! Тези хора си поискаха срещата, аз можех ли да се направя на разсеян и да не ги поканя, редно ли би било? В работно време ги поканих.

Даже след срещата имаше ваши колеги журналисти и аз им казах да кажат каквото си преценят, каквото им душа носи, няма да съм тук, за да ги контролирам и притеснявам. Вярвате ли, че не съм си пуснал вечерта новините, за да видя какво са казали? Те пред мен казаха нещо много интересно – хора с ниски заплати на валидол проверяват хора с майбаси и после все ние сме виновни! Намериха едно хвостохранилище, то нещо много сериозно се е случило, за да сложат тези дренажи. Хванахме го къде тече, сега тези хора ги правят на маймуни!“.


   „Продължават ли хора да искат да напуснат постовете си?“, попита водещата Илиана Беновска.

Емил Димитров
отговори: „Вижте, новопостъпилият при нас получава 750 лева заплата, а той е човек със специалност, може да стане учител за 1200 без никакви проблеми. Продължават, те не получават заплата събота и неделя. Да ви кажа ли за Смолян, вълзложили са проверка, защото в реката има пяна и хайде сега цялата дирекция събота и неделя без да им се плаща – заминавайте на пяната, защото иначе вие криете какво се случва!“.

   Емил Димитров показа карта, на която са отбелязани водохващанията без санитарно-охранителни зони, което означава, че човешка дейност би могла да компрометира извора. Тези извори са доста стари и местните ВиК-та не могат да намерят документи, за да ги узаконят.

„Това е ужасяващо!“, отбеляза водещата Илиана Беновска.

Събеседникът й отговори: „Ужасяващо е, но това е България! Аз затова казах – ако ние тръгнем да ги спираме, тогава половин България трябва да спре!“.

Той обобщи, че водоизточниците без санитарно-охранителни зони са 2290, а тези без разрешително за ползване са 4440. Водещата отбеляза, че в части от Северна България проблемните водоизточници са доста концентрирани. Министърът отговори: „Това е така не защото са престъпници всички шефове на ВиК през годините, а защото законът е бил такъв!“. Той добави, че решението на НС дава възможност до ноември тези водохващания да се узаконят, но те няма да успеят.

    Емил Димитров обясни, че на 11 март ще има среща в Народното събрание за решаването на проблема.
    „Мислите ли, че се успокоиха хората?“, попита водещата Илиана Беновска. Събеседникът й отговори, че им е обяснил, че проблемът не идва от него и ще направи всичко възможно да им помогне.

Арестите на общинския съветник от ВМРО Пловдив Стефан Послийски и шефа на „Басейнова дирекция“ Пловдив  Цветелина Кънева.
    „Но хайде да Ви попитам, за да не излезе, че говорите много, за да премълчите случая в Пловдив, там замесен ли е като представител на организирана престъпна група ваш общински съветник?“, попита водещата Илиана Беновска.

Емил Димитров
отговори, че самията той не е член на ВМРО, от квотата на партията е, получил е депутатското си място благодарение на гражданската листа на ВМРО, но не е част от партията.

Той продължи: „Не ги познавам тези хора, не знам детайли, освен това не съм си позволявал да се обаждам на главния прокурор или на който и да е прокурор да питам. Ако те звъннат е едно, но аз да се обаждам ще кажат, че се опитвам да влияя или да прикрия – не е редно!

Аз имам поставени задачи от главния прокурор, срещнали сме се разбрали сме се по кои писти работим съвместно. Да питам ли за контейнерите на Варна и на Бургас кой работи в момента, за да излязат в чужбина, да питам ли за хвостохранилищата?“.

Той добави, че прокуратурата има право да задържа и да разпитва лица.


   „А Вие не попитахте ли Красимир Каракачанов?“, попита водещата Илиана Беновска.

Емил Димитров отговори, че не е разговарял с лидера на ВМРО.
Водещата попита за ареста на директора на „Басейнова дирекция“ Пловдив Цветелина Кънева. Министърът на околната среда и водите отговори, че се е срещал с нея два пъти.

„Първия път отидох на проверка на язовира в Сливен, тя беше там и искаше да напуска. Втория път беше за тези отрови, които намериха в реката. Аз извиках РИОСВ Смолян да дойдат да направят сутринта проверка, а ние с областната управителска тръгнахме нагоре и го намерихме и всички го видяхте. Два пъти съм я виждал, нито съм близък с нея, тя е мой служител!“.

Водещата отбеляза, че никой не го обвинява, че са блимки. Ревизоро отговори: „Нека да ме обвинят, близък съм, харесвам я! Но целта е друга – да има мой служител, който по по-грозен начин го арестуват!“.

   „Цветелина Кънева е арестувана, защото не е спраля един сондаж, който обаче по закона за опазване на околната среда е удължен срокът за регистрация, но нека да подчертаем – във временните и заключителни разпоредби!“, отбеляза водещата.

Събеседниксът й отговори: „Ето така се правят промени и никой не е знаел, че ти в момента не можеш да го спреш, защото той има възможност още няколко месеца да се регистрира!“.

„Но информирахте ли главния прокурор, че тази жена е арестувана, защото някой не си е свършил предсрочно предписанието за регистрация на сондаж?“, попита водещата Илиана Беновска.

Ревизоро
отговори, че в момента не може да се спре нито един сондаж, защото собствениците ще кажат, че ще се регистрират до нова година. Той продължи: „Не мога да се обадя на главния прокурор и да му кажа – тази работа, която правите, не е редна защото така и така стои законът, защото аз не знам дали това не е началото на някаква по-сериозна операция, дали между кориците на делото няма нещо друго!“.

„Той подсказа, че има нещо между кориците на делото и говореше за организирана престъпна група!“, уточни водещата. Министърът отговори: „Главният прокурор е нещо като папа – над него е само небе! Аз не съм длъжен за всяко нещо да звъня и да го притеснявам, защото той може да не ми вдигне. После не съм му само аз на главата, но за тези неща, за които сме се разбрали, аз ги движа!“.


   „Как може да не Ви вдигне, Вие ходите с него по проверки?“, попита водещата Илиана Беновска.

Емил Димитров отговори: „Ходим и тези неща, които движим заедно, добре ги движим – и с пристанищата, с контейнерите, сега с хвостохранилищата, с ТЕЦ-овете, Вие ще видите сега ТЕЦ-овете как по друг начин ще започнат да работят!“.


   „Нека да уточня нещо, когато възникна въпросът с Цветелина Кънева се обадиха много от тези, които в момента правят сондажи и предстои до 27-ми ноември да се регистрират, аз мога да Ви дам списъка на тези, които са се обадили, сигурно има и още, които не са се обадили, те казват, че за да го направят това е свързано с какви ли не документи!“, отбеляза водещата Илиана Беновска.

Събеседникът й отговори, че всеки строеж е свързан с доста документи. Той продължи, че при срещата с МРРБ иска да обсъди каква да бъде процедурата за издаването на скици като добави: „Има сондажи от римско време, ние да търсим архитекта от римско време ли да го питаме какво е станало!“.

Министърът на околната среда и водите уточни, че става дума в случая само за питейно-битовото водоснабдяване, а много хора по селата не искат да се регистрират, нищо че е безплатно, защото се опасяват да не бъде въведена такса в бъдеще.

Проблемите с хвостохранилищата.
    Емил Димитров обясни, че действащите мини в момента са концентрирани главно в Средногорието и в Родопите, но хвостохранилищата си стоят. МОСВ трябва да знае в какво състояние са те. „Как ще се с правите тук, явно това не е по силите на един министър?“, попита водещата Илиана Беновска. Събеседникът й отговори: „Така е, но те искат веднага и на момента!“.

Концесията на „Юлен“.
    „Казвате, че ще работите по „Юлен“, как?“, попита водещата Илиана Беновска.

Емил Димитров
отговори, че за „Юлен“ прокуратурата е разпоредила, че трябва да се вместят в утвърдения периметър, даден по концесията от МС.

„Аз поисках да видя този периметър, кое съвпада и кое не и сега ще внеса в МС предложения за точките, по които аз трябва да проведа разговори с „Юлен“. Аз няма да ходя на своя глава и да викам – предлагам ви така, предлагам ви иначе!“, обясни той.

ОПОС и следващият програмен период.
    „Четох някъде, че определени фирми получават непрекъснато обществени поръчки, като прави впечатление, че другите участници се декласират предварително!“, отбеляза водещата Илиана Беновска.

Емил Димитров
отговори: „Аз имам и други подозрения, че ако не се класира дадена фирма, тя жали навсякъде, докато не провали всички срокове!“.

„Това законът го позволява, но как ще проверите обществените поръчки?“, попита водещата. Събеседникът й отговори, че има контролни органи и добави: „Вие сте спечелили, ама понеже някой не Ви харесва, че сте руса, а трябва да сте черна и аз сега трябва да дойда да Ви изруся пимерно! Няма как да стане!“.

   „Но този въпрос не съществува от вчера и от днес!“, отбеляза водещата Илиана Беновска.

Министърът отговори, че наистина проблемът е доста стар и продължи, че в разговорите си с кметовете за депата за отпадъци им е обяснил, че е чул, че има няколко фирми, които обикалят и искат пари и където разбере, че тези фирми участват, то проектите няма да бъдат одобрени.

Законът за биологичното разнообразие.
    Емил Димитров обясни, че законът е влязъл в сила, бизнесът и синдикатите го подкрепят, депутатите също го подкрепят, има обаче група хора, които са против всичко. „А ако Ви кажа колко члена от този закон съм отменил, то не остана нищо от него!“, добави той.

Швейцарската програма за пестицидите.
   „Дошли са швейцарците преди 7-8 години, дали са една сума, с тази сума успяхме да изчистим, изнесохме ги в чужбина, унищожиха ги. Сега ще дойдат на 11-ти тук с доклад при нас да видят доволни ли са и съответно да платят всичко.

На мен сега обаче ми казват – не може ли и другите 10 000  и то точно сега. Вчера имаше въпрос в Народното събрание, от 1985 г. в Родопите в едно село имало склад, хората са притеснени. То и аз съм притеснен, ама не мога всичко!“, заяви Емил Димитров.


     „Имате нужда от финансова помощ ли?“, попита водещата Илиана Беновска. Събеседникът й отговори, че става дума и за пари, защото унищожаването на пестицидите струва около 2 000 лева на тон.

Ангажираността на предаването „Беновска пита“ към екологичните теми:
   „Нека да Ви напомня нещо, тази мина тук е от Вас, кажете защо я подарихте?“, попита водещата Илиана Беновска.

Гостът й отговори: „За да не настъпват мината като дойдат при Вас, да не гръмнат. Защото преди време един беше донесъл граната и аз се чудих какво по-голямо да донеса. Все пак тази мина не е с взрив!“.

„Значи символично приемаме, че Вие не бягате от взривовете?“, попита водещата Илиана Беновска.

Министърът отговори: „Не бягам от мината, а съм готов да я настъпя във всеки един момент! Благодаря Ви за възможността, аз идвам при Вас, защото преди да стана министър Вие сте ме канили най-редовно да изразя своята позиция, чувствам се задължен да идвам сега при Вас като министър!“.

   „Благодаря Ви и ще Ви кажа защо Ви благодаря, защото и аз като водещ, и „Беновска пита“ като предаване, и „Радио К2“ и „Канал 3“ много силно и внимателно следим екологичните теми. Мисля, че Ви го доказах онзи ден в МС, защото аз Ви зададох единствения важен въпрос!“, отбеляза водещата Илиана Беновска.

Емил Димитров отговори: „Само Вие разбрахте за какво става въпрос, беше ми тъжно да видя, че само Вие разбирате!“.

„Похвалихме се, да си простим в деня на прошката!“, каза водещата.

Емил Димитров отвърна: „На кой каквото имам да давам му го опрощавам, кой каквото ми е обещал си го търся като наследство!“,
с което завърши участието си в седмичното обзорно политическо предаване „Беновска пита“ по „Канал 3“ и „Радио К2“ на 1-ви март 2020 година.