Циркът в парламента е сред най-скъпоплатените, а Киселова направо лети в Космоса
Основната депутатска заплата достигна 7872 лв., като увеличението спрямо досегашния размер е с близо 800 лв.
Те се бият и псуват редовно, ние гледаме сеир, но техните джобове ще се пръснат, а нашите стоят празни.
Основната депутатска заплата достигна 7872 лв., след като националната статистика обяви средната работна заплата за последните три месеца на годината.
Увеличението спрямо досегашния размер е с близо 800 лв. - досега депутатите получаваха 7080 лв. основно възнаграждение. Върху тази сума депутатите получават и допълнителни възнаграждения за научна степен, участие в комисии и пр.
Според финансовите правила на парламента, народните представители получават основно месечно възнаграждение, равно на три средномесечни заплати в обществения сектор за последния месец от всяко тримесечие.
Така те се преизчисляват всяко тримесечие, в случая - според декемврийската заплата в обществения сектор, която е 2624 лв. През декември заплатата в обществения сектор обикновено се повишава покрай раздаваните в края на годината бонуси.
Това беше и първоначалната причина преди години депутатската заплата да се обвърже точно с този показател. След това обаче обикновено статистиката отчита намаление, което води до съответно по-ниска основна депутатска заплата.
С депутатските заплати са вързани и другите възнаграждения на по-висшите длъжности в администрацията. Председателят на НС, в случая Наталия Киселова, получава с 55% по-висока заплата от основната депутатска, което е около 12 201 лв.
Толкова е и основното месечно възнаграждение на министър-председателя. Министрите получават колкото председателите на парламентарни комисии, т.е. с 35% повече от основната депутатска заплата или около 10 627 лв. след последните данни на НСИ.
Средна заплата
Средната заплата за последното тримесечие на миналата година за страната е 2413 лв. и се увеличава спрямо третото тримесечие на 2024 г. с 6,1%.
Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо увеличение, са „Образование“ - с 19,1%, "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ - с 8,4%, и „Финансови и застрахователни дейности“ - с 8%. Спрямо четвъртото тримесечие на 2023 г. увеличението е с 13,7%.
Най-високи са възнагражденията в ИТ-сектора - 5305 лв. Хотелиерството пак е на опашката с 1510 лв. Заплатата в образованието надхвърля тази в държавното управление - 3016 лв. средно са получавали в просветата през декември, докато за централните ведомства средното възнаграждение е 2562 лв.
Последвайте ни
И прослужено време,което ни го отнеха на нас.
Браво на депутатите ние гласуваме и те си получават заслуженото,а като работим по 40 години в администрацията на тази държава без клас прислужено време и никакви добавки за под 1100 лв.месечна заплата как се преживава, нека депутатите да коментират това при гласуването на бюджета.
След като спим, ще си гласуват каквито искат заплати и ще иметират работа.....
поне осигуровки плащат ли ?