По последни данни, за изминалия програмен период, България е използвала около 53% от възможните средства от европейските структурни и инвестиционни фондове.

Всъщност ние сме използвали, по-малко от средното ниво за страните от ЕС, което е 58%. Има държави с усвоямост над 80% (например Финландия 84% и Ирландия 81%).

Правителството не спира с хвалбите, че информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН 2020) е прозрачна и предоставя пълна информация за реализираните европроекти.

Зададох въпрос към Европейската комисия за възможността да се провери кои компании са спечелили най-много обществени поръчки за изпълнение на проектите с европейско финансиране.

Получих отговор, че българската система ИСУН „не предлага възможност за автоматично извличане на информация за основните бенефициенти или най-големите изпълнители по дадена оперативна програма (ОП), като такъв анализ може да се извърши само ръчно и е възможно да отнеме много време за програми с голям брой малки проекти.“

За пореден път виждаме, че правителството официално отговаря на поставените от Европа правила, но в действителност системата не изпълнява предназначението си за прозрачност и лесен достъп до информация.

Затова намирам и за неуместен коментара на Премиера, че Европейската сметна палата не е открила нито една грешка в програмите, които България изпълнява със средства от бюджета на ЕС за финансовата 2019 г.

Искам да отбележа, че Комитетът за регулаторен контрол на Европейската комисия е проверил около една пета от всички изготвени оценки и е дал отрицателно становище на 40% от тях.