Така и не стана ясно защо народните представители от партията мандатоносител не подкрепиха идеята на коалиционният си партньор ВМРО. Това се казва в позиция на ВМРО, изпратена до медиите.

"Още по-странен е фактът, че премиерът и председател на ПП ГЕРБ на няколко пъти в публични изяви каза, че за него малките населени места трябва да избират своите кметове демократично и за целта смята, че броят на гласоподавателите трябва да падне до 100 човека, с което реално декларира подкрепа за предложението на войводите.

Учудващо в залата текстовете бяха подкрепени само от един представител на ДПС и по-малко от половината народни представители от БСП.
Това е стара идея на ВМРО, която се базира на здрава логика. Промяната ще създаде възможност за пряк избор на кметовете и ще отрази реалната воля на избирателите. За нас това е гаранция за реалната представителност на хората в малките населени места и стъпка към справяне с регионалния дисбаланс и демографската криза.

По досега действащия правен режим статутът на едно населено място в кметство се определя от наличието на над 350 негови жители. С предложението за 100 жители ще се постигнат по-добри и оптимални условия и възможности на кметствата за изпълнение на предоставените им от съответните общини функции – административни, териториални, финансови.

Това кореспондира с пряката демокрация и ще отрази реално волята на хората в малките населени места. По този начин ще се постигне и по-голяма организационна и финансова самостоятелност на кметствата с възможност да участват в съответни европейски програми.

Очевидно обаче по-голямата административна самостоятелност не се харесва на депутатите от ГЕРБ, защото те без нито един мотив просто не подкрепиха промяната. Феодализирането на общините е опасен процес, който тече тихомълком и пречи на реалното самоуправление. Да не говорим, че това е пагубно и за преодоляването на регионалния дисбаланс, който от своя страна е демографски бич за България.

Ето защо ние от ВМРО не разбираме защо народните представители, излъчени от партията на Борисов, саботираха и коалиционния си партньор и собствения си председател. Явно вътрешнопартийната еманципация на ГЕРБ започва да надхвърля очакванията на създателя си и да ражда опасни прецеденти".