Журналистът Стефан Ташев коментира в социалните мрежи променящата се позиция на Кирил Петков относно показанията на Петя Банкова – бивш висш служител в ДАНС.

Според Ташев, Петков преминава от твърдения, че изявленията на Банкова са "компромат", до версията, че същите показания са „дадени под натиск“. Тези бързи трансформации в позицията на Петков, според журналиста, демонстрират непоследователност и липса на твърда линия в политическата стратегия.

Ташев подчертава, че автентичността на показанията е потвърдена от адвоката на Банкова, който е присъствал на разпита и чието име фигурира в протокола. Това прави изявленията на Банкова съществени и достоверни, като според Ташев тези документи не са „поръчкова справка от Google, направена от Лена Бориславова“, а истински официални данни.

Изкуственият интелект в политическите спорове

Журналистът се отнася иронично към анализ на неправителствена организация, който твърди, че показанията на Банкова са фалшиви въз основа на „интонационен анализ“, извършен чрез изкуствен интелект (ИИ). Според Ташев, подобни абсурдни аргументи показват, че някои политици и техните поддръжници разчитат на ИИ, поради липса на „естествен интелект“. За него е неясно как технология би могла да установи интонация от текстови протокол на хартиен носител.

Пеевски и политическите обвинения

Ташев завършва коментара си с цитат от Кирил Петков, който твърди, че „е възможно Делян Пеевски да е купил всички секционни комисии и партии“. Според Ташев, логиката на подобни твърдения навежда на мисълта, че Пеевски е „купил“ и политически фигури като Асен Василев, Венко Сабрутев, Явор Божанков и Лена Бориславова – внушение, което журналистът иронично сравнява със закупуването на фабрика през 1944 година.

Този разнопосочен подход на политическите лидери и противоречивите послания, които отправят, създават усещане за нестабилност и увеличават недоверието сред българското общество към процесите на управление и вземане на решения.