Колкото повече знаем за приватизацията и за тази част от българския преход, която може да се окачестви като частично неуспешна, е по-добре.

Така коментира пред журналисти в МС министърът на финансите Владислав Горанов възложената на ДАНС пълна проверка на целия приватизационен процес и на последващия контрол от отговарящите за това министерства, агенции и други държавни ведомства.

Макар и доста отдалечено във времето голяма част от приватизационните сделки, ако има данни за извършени нарушения на закона, най-малкото тази проверка, която ДАНС ще извърши, ще осветли начина, по който беше извършена приватизацията, коментира министърът.

Не съм юрист, за да мога да преценя дали е възможно сделки, случили се преди толкова много години да бъдат преразглеждани. По-скоро отговорът би трябвало да е не, но ако се знае истината за прехода, специално в частта "приватизация", вероятно ще се дадат много отговори на въпроси, които си задават обикновените граждани, допълни Горанов.

Попитан дали в качеството си на финансов министър има информация, която да даде на ДАНС, министърът каза, че такава информация по-скоро би трябвало да се търси в звената, които са извършвали приватизацията - Агенцията за приватизация, министерства.

Горанов допълни, че ведомството разполага с данни за това колко пари са постъпили от приватизационните сделки. Дали е могло да бъдат повече? Вероятно - да, каза Горанов.

Помолен да коментира изказването на държавния глава, че трябва да се разследва връзката главен прокурор - премиер, във връзка със специалните разузнавателни средства, Горанов заяви, че не би могъл да коментира това в този контекст, но допълни, че "ако е извършвана някаква проверка от ДАНС по отношение на определени длъжностни лица, те имат пълния арсенал да извършват съответните технически действия".

Попитан дали има връзка между премиера и главния прокурор, Горанов каза, че не мисли, че имат връзка извън разписаното в Конституцията.