Доста преди изборите твърдях, че се съмнявам в активността, която декларираха социологическите агенции. От активността зависи всичко останало - как разпределяме процентите. Изненадана съм, че все пак първи са "Продължаваме промяната", но те изтеглиха голяма енергия от протестните партии. Това заяви пред България Он Ер политическият психолог проф. Антоанета Христова.

Според нея се е получило едно заместване - ситуацията с "Има такъв народ" от предишните избори в момента е тази с "Продължаваме промяната".

"Очакваше се ИБГНИ да изпадне. Не е изненада, че "Възраждане" влезе в парламента. Те заеха онази ниша, която патриотите освободиха. От гледна точка на етап, в който се намираме за развитие на демокрацията, ситуацията е много тежка", смята политическият психолог.

"Получи се предефиниране на протестния вот - ако определим така ситуацията, ще зарадваме победителите още повече. Получава се синдром на лутащия се избирател - едно преливане хаотично, следване на надежди, мечти, разочарования. Тръгват да следват някого, а след това се разочароват и започват да следват друг", посочи политологът проф. Росен Стоянов.

По думите му това се случва, тъй като няма ляво и дясно, няма идеология и ценностна система.

"Коалиционен кабинет се сформира принципно под принуда, когато имаш интерес да го направиш. Има и друга вероятност - когато се опитваш да отговориш на очакванията на избирателите, но дълбоко в себе си не си убеден, че това трябва да се случи", подчерта проф. Христова.

Някоя от обидените партии - БСП, "Демократична България", ИТН, в един момент ще отиграе разиграване на коалиционното обединение, коментира още тя.

"Евентуалният коалиционен кабинет няма да е структуриран на базата на съгласие за най-важните политики, които трябва да се случат, а на компромиси", уточни проф. Стоянов.

Христова изтъкна, че БСП в момента се намира в много тежка ситуация, а положението в страната е такова именно заради това.

"Да не забравяме, че оценката на избирателите по времето на гласуване се измерва и с оценката на онези, които не желаят да се включат в този процес. В случая са около 60 и няколко процента. Представете си какъв огромен потенциал имат тези хора да предефинират цялото политическо пространство", добави политологът.

Проф. Стоянов каза, че реваншизмът не един или два пъти е бил заявяван като основна дейност, която ще бъде реализирана от ИТН.

"Досегашният президент е образ на разделението на нацията. Той създаде усещането, че българинът е срещу българина. При него се произведе това служебно правителство, към което има съмнения за въздействия върху изборния процес. Това е човек, който има привърженици, които тегли към тоталитарното управление", завърши проф. Христова.