Представете си, че пътувате с автобус в продължение на няколко седмици и пресичате границите на няколко държави. За някои това е кошмар, свързан с неудобни седалки и постоянна задуха. Но за други това е интересно преживяване, свързано с нови запознанства и посещение на интересни места.

През 1957 г. компанията Albert Travel предлага на хората екскурзия от Англия до индийския град Калкута с продължителност 50 дни. За изненада на всички, имало много хора, които искали да видят света по този толкова необичаен начин.

По време на първото пътуване отишли 20 души, а след това подобна услуга започнали да предлагат и десетки други транспортни компании. Нека направим едно невероятно пътешествие назад във времето и да разберем какъв е бил най-дългият автобусен маршрут в света, отбелязва Калдата.

Начало

Автобусът от Великобритания за Индия потегля на 15-ти април 1957 г. Пътуването му преминава през Европа, а след това пресича границите на Турция, Кавказ, Иран и много други страни.

Крайната точка на пътуването е индийският град Калкута, така че по пътя пътниците посещават големи индийски градове като Ню Делхи и Агра. Както се и очаквало, най-дългото пътуване с автобус продължило 50 дни и приключило на 5-ти юни 1957 г.

Цената на автобусния билет от Лондон е около 2 000 паунда. По-възрастните хора не са се осмелявали да предприемат такова пътуване, така че почти всички 20 места в автобуса са били заети от млади хора. Поради тази причина рейсът от Лондон до Калкута става известен като „маршрута на хипитата“.

От само себе си се разбира, че пътниците и шофьорът не са седели само на едно място по време на пътуването. Цената на автобусния билет е била висока, защото е включвала храната и настаняването.

Лукс

Въпреки че автобусите на Albert Travel са били оборудвани с кухня, места за четене и дори спални помещения, пътниците са спирали често. Те посещавали интересните забележителности в различните държави, нощували в хотели, а понякога опъвали палатки в близост до пътя.

След като стигат до Калкута, пътниците си почиват в продължение на няколко дни, а после автобусът се връща в Лондон. Много от пътниците остават в Индия, а останалите решават да се върнат у дома.

Пътуването на връщане е било по-трудно. След като стигнал до границата между Пакистан и Иран, шофьорът научил, че тя е затворена поради грипна епидемия. Поради това пътуването трябвало да бъде пренасочено, така че пътниците пристигнали у дома с 16 дни закъснение.

В онези дни не е имало мобилни телефони и роднините им сигурно са били много притеснени. Съществуват сведения за слухове, че автобусът е бил нападнат от бандити. За щастие рейсът от Калкута до Лондон завършил успешно.

Най-дългото пътуване

Новината за най-дългото пътуване с автобус се разпространява в цяла Англия. Редица други транспортни компании решават да повторят успеха на Albert Travel и предлагат на пътниците същата услуга. Някои автобуси пътуват до Катманду, а други спират в Шри Ланка. Една от компаниите дори организирала пътуване от Лондон до Сидни, Австралия – двуетажният автобус пътувал през морето на борда на кораб.

През 70-те години на миналия век търсенето на пътуванията с автобус значително намалява. Причините за това са няколко.

Първо, в света бързо се разви авиацията и хората започнаха да летят от една точка на света до друга за няколко часа.

Второ, сложната политическа ситуация в страните, през които минаваше маршрутът, правеше тези пътувания много рисковани. Трето, хората просто престанаха да се интересуват от този вид развлечения, светът само за няколко години много се промени.

Пътуване с автобус

Впрочем през 2021 г. индийският туроператор Adventures Overland реши да възобнови автобусните екскурзии от Индия до Лондон. Съобщено бе, че пътниците ще прекарат около два месеца на път и ще имат време да посетят 18 държави. През това време автобусът е трябвало да измине 20 000 километра.

Според официалния уеб сайт на компанията пътуването от Индия до Обединеното кралство ще се осъществи през 2025 г. То ще трае 65 дни, през които туристите ще изминат 16 000 километра.

Вместо автобус обаче компанията ще използва няколко автомобила. Пътуването ще включва и полет с балон с горещ въздух, преминаване на борда на ферибот и екскурзии до големите градове.

Интересно е, че последно време все по-голямо разпространение получават електрическите автобуси. Още през пролетта на 2019 година BYD пусна в движение най-дългия електрически автобус в света – K12A.

При дължина 27 метра, червеният на цвят автобус прилича на гигантска гъсеница. Той може да превозва до 250 души, да достигне максимална скорост от около 60 км/ч и да пътува 250 километра с едно зареждане.

Автобусът се отправя към Колумбия, където ще бъде част от бързата транзитна система TransMilenio (BRT), но може да се присъедини към други такива системи.