Преди пътуване или почивка всеки трябва да се консултира с лекар, българите нямат навика да се интересуват от рисковете за здравето им в дестинациите, които смятат да посетят, нито да вземат предварително мерки, коментира пред БТА полк. доц. Любомир Алексиев, зам.-началник на ВМА и председател на Българското сдружение по авиационна, морска и космическа медицина.
Освен за рисковете при пътуванията и бъдещето на т. нар. травел медицина у нас полк. Алексиев отбелязва и новостите при изискванията за назначаване на летателния състав в авиацията, както и за участието на родни учени в различни проекти, свързани със здравето на хората в Космоса.

Неговото мнение е, че един от проблемите в нашата страна е липсата на специалисти по медицина на пътуването. Травел медицината е интердисциплинарна, тъй като засяга целия човешки организъм, казва Алексиев. Експертът обяснява, че само едно 10-часово пътуване на изток или на запад променя биологичния часовник за дни. Човек се адаптира много трудно към тези промени, посочва Алексиев. Според него има различни варианти за преодоляването на такъв стрес.

И това е интересно: Доц. д-р Атанас Мангъров: В морето се заразяваме с ентеровируси - четете на най-полезния здравен сайт zdrave.to

Медицината предлага медикаментозни решения, но от полза за пътуващия би било и да прекара полета в сън. Добре е и предварително да се направи разчет кога е полетът, какъв ще бъде престоят в другата държава, кога е връщането, посочва Алексиев.

На въпрос защо голям процент от пътуващите страдат от стомашно разстройство, експертът обяснява, че основната причина е, че не са взели предварително мерки. Разстройствата се дължат най-често на смяната на храната и водата, казва Алексиев. По думите му стомашната флора на местните хора в различните дестинации е адаптирана към условията, но при пристигащите не е така и докато свикнат, могат да преживеят много неприятни мигове, включително да изгубят цялата си почивка, докато се борят с проблемите.