Голяма промяна, касаеща всички шофьори
Искат водачите да се изследват за сънна апнея
Освен от преумора зад волана може да се заспи и по други причини, една от които е разстройството, наречено сънна апнея. Медици настояха още диагностицираните с него пациенти да получат държавна подкрепа за лечението си. Оказва се, че само апаратите, с които в домашни условия се извършва терапията на пациенти със сънна апнея, са на цена от 1000 до 2000 лева.
"Не само професионалните шофьори, но и всички пациенти, които имат обструктивна сънна апнея, трябва да получат държавна подкрепа както за изследването на съня, така и за апарата, с който те се лекуват. Трябва да се борим за реимбурсация на тези апарати, за да могат по-широко да влязат в практиката", каза сомнологът доц. Милена Миланова.
Тя апелира всеки да прояви съзнание и при оплаквания, свързани с повишена сънливост през деня, да се потърси лекарска помощ. Българското дружество по сомнология е изработило становище относно необходимостта за включване на задължителна медицинска консултация по повод обсктруктивната сънна апнея. Това лекарско изследване да бъде включено като задължително в проектозакона за водачите на МПС-та, настояват специалистите. Становището е отправено към всички комисии в парламента и министерствата, които могат да ни съдействат, добави доц. Миланова.
Една трета от живота си прекарваме в сън. Има болести, които са много сериозни по време на сън. Те са лечими в по-голямата си част и биха могли да предотвратят този голям проблем със сънливото шофиране през деня, допълни сомнологът.
Източник: Дарик
Последвайте ни
0 Коментара: