Туристи масово отказват резервации в Гърция заради бушуващите в страната горски пожари. Пушеците превърнаха въздуха в токсичен. Цяла Северна Гърция е покрита от облаци дим и прах и хората носят маски навън.

Втори ден небето на Атина е покрито с дим от пожар, който бушува в подножието на планината Парнита. Миризмата на изгоряло се усеща в цялата гръцка столица. Гъстият дим над Гърция се разпростря чак до островите Малта и Сицилия.

Остават в сила препоръките на гръцките власти във връзка с влошеното качество на въздуха в районите в близост до пожарите.

Препоръчва се уязвимите групи (възрастни, малки деца и хора с респираторни заболявания) да останат по домовете си при затворени прозорци.

Пожарите в Гърция не стихват, а щетите са огромни. Хората се евакуират, а хиляди домашни любимци се губят и озовават на улицата и вероятно биха се задушили без помощта на доброволци.

Огнената стихия бушува за шести пореден ден в Александруполис, Родопите и Кавала. В Комотини се намира български екип от пожарникари и водоносни коли. 

Част от българските туристи бързо напуснаха Александруполис още в първите часове на огненото бедствие. Бягат туристи и от Кавала и Халкидики, където също димна завеса задушава атмосферата.

В капан са и българските шофьори на камиони, които са блокирани на пристанището в Александруполис заради задимяване по магистралата. Шофьорите се притесняват, защото имат срокове за доставка, а не знаят кога ще могат да отпътуват от пристанището.

Пожарите в Гърция опасно приближават българска граница. Титаничната борба със стихията продължава по фронтовете на връх Парнита. Огънят стремглаво се движи по посока на Атина. В северозападната част на гръцката столица - в атинския квартал Ано Лиосия, доброволци спасиха десетки домашни любимци - котки, кучета, костенурки. Без техните грижи животните, които загубиха стопаните си, най-вероятно щеше да са изпепелени от огнените езици.

В област Еврос, Северна Гърция, са изгорели 1200 пчелни кошера, 910 дребни животни, осем крави и над 50 пасища. В област Фтиотида в Централна Гърция са изгорели 5000 декара за няколко часа. Там е имало стада, които фермерите не са могли да спасят. Загинали са повече от 500 животни.

Унищожителните пламъци, разпалвани от силния вятър и сухото време през последните месеци, не спират да нанасят огромни и скъпоструващи за държавата щети.

Пожарната обстановка в Гърция продължава да бъде усложнена, като се очаква ветровете да затруднят допълнително овладяването на пожарите, предупреждават от Ситуационния център на Министерството на външните работи. 

Могат да се ползват само за телефона

Отнемат книжката за музика със слушалки в автомобила

80 евро глоба за неспазване на дистанция 

Глоба и отнемане на шофьорската книжка заплашва водачите в Гърция, които слушат музика със слушалки, дори и безжични. Те могат да се използват единствено за телефонен разговор, но не и за развлекателни цели. 

Тези разпоредби се съдържат в Закона за движение по пътищата, като за нарушаването им се налага глоба от 100 евро и се отнема книжката за срок от 60 дни.

Използването на слушалки е забранено и за водачи на велосипеди, мотопеди, мотоциклети.

Причината е, че със слушалки в ушите водачът на превозното средство е напълно изолиран от околната среда и не може да възприема звуковите сигнали от останалите участници в движението, например клаксон или преминаването на линейка. 

Друга глоба, която може да ни изненада по пътищата в Гърция, е за неспазването на дистанция от автомобила отпред. Предвидената от закона глоба е 80 евро.

Разстояние от 5 метра, т.е. колкото един автомобил, може да се счита за безопасно в града, но не и на извънградски път, където скоростта е между 80 и 130 км/ч. В този случай разстоянието трябва да е по-голямо от 20 метра, за да има време за реакция и спиране на автомобила.

Законови поправки затегнаха наказанията

До 10 години затвор за превишена скорост

Право да шофират имат и 17-годишните

Гърция завиши санкции за шофиране с превишена скорост.

До 10 години затвор за превишена скорост предвиждат последните законови промени в Гърция. 

Затегнатите мерки предвиждат лишаване от свобода до три години, ако деянието може да доведе до „обща опасност за чужди вещи“. При опасност за човешкия живот наказанието е най-малко една година затвор.

Ако нарушението на правилата за скорост доведе до тежка телесна повреда или причини значителни щети на обществени обекти, лишаването от свобода стига до десет години. При причинена смърт на човек също се налагат 10 години лишаване от свобода, но ако е причинена смъртта на голям брой хора, съдът има възможност да наложи доживотен затвор.

Друга законова промяна разрешава шофирането от 17-годишна възраст, но с придружител, като нарушителите се глобяват с до 1000 евро. Придружителят трябва да е навършил 25 години и да притежава свидетелство за управление най-малко от 5 години. 

На 17-годишните е разрешено да шофират само в рамките на региона, в който живеят, а превозното средство да носи специалния знак „S“, който показва, че се управлява от млад шофьор с придружител.

Бойка Атанасова, "Труд"

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук