Бум на пилотите у нас
Повече от две трети са получили документи да летят през последните три години. Любителският е най-често срещаният лиценз в леката авиация и е първата стъпка към кариерата като пилот в гражданската авиация. Професионалистите във въздуха са 397, а най-разпространеният бревет е за транспортни самолети – 517, показва справка на Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация" (ГД „ГВА“).
За удоволствието да имат в джоба свидетелство за любител пилот желаещите броят средно по 20 бона за обучение. Това им дава право да изпълняват полети като командир на самолет, но без възнаграждение и за лични цели.
За да започнат курс кандидат-курсистите трябва да са в добро физическо състояние, да са навършили 16 години и да владеят английски език. Средното образование е задължително. Лицензът се получава след явяване на комисия на транспортното министерство и се подновява на всеки две години. Едва 60 лева струва изпита.
През последните три години се наблюдава интерес на чужденци, които да са обучават и сертифицират у нас, коментира главният секретар на ГД ГВА Михаил Захариев. По думите му в нашето въздушно пространство летят все повече от балтийските държави – Естония, Латвия и Литва. Причината е в по-ниската цена на курса и изпита. Но бизнесът в България с обучения за леката авиация е все още бутиков.
Последвайте ни
0 Коментара: