Разточителният начин на живот на фамилията Андраде е също толкова зрелищен, колкото и сривът на страната, която те оставят зад гърба си.

Семейството, което имигрира от Венецуела, живееше в имение във Флорида, заобиколено от расови коне. Семейният патриарх Алехандро Андраде бил бодигард на бившия президен Уго Чавес, преди да се издигне до влиятелни постове в неговото правителство.

Този месец Андраде влиза в новините по други причини. Вчера той бе осъден на 10 години затвор в САЩ заради приемането на подкупи като министър на финансите на Венецуела, в схема за пране на пари, която го прави милиардер.

Венецуела се намира в най-тежката икономическа криза в модерната си история. Инфлацията и унищижителният недостиг на храни и лекарства са принудили над 3 милиона души да напуснат страната, според ООН.

Сред тях има и една малка клика, която успява да спечели несметни богатства, в това число държавни служители, бизнесмени с връзки и военни лидери, които източват милиарди долари. Според мнозина, тази дълбоко вкоренена корупция полага основните за срива на Венецуела днес.

Облагодетелствалите се дори си имат име: “болигарси” - термин, използван за новата олигархия, която се заражда при вдъхновената от Чавес и социалистите “Боливарска революция.”

“Как така държавен служител има 60 коня?” пита Франклин Хоет-Линарес, адвокат от Венецуела, който живее недалеч от къщата на Андраде в Уелингтън, Флорида.

Признанието на Андраде и обвинителният акт, в който се посочват подкупите, които той е получил, бяха разкрити миналата седмица. Те предлагат поглед към това как представителите на елита на Венецуела са натрупали богатство и след това са се изнесли към Южна Флорида.

Възползвайки се от влиятелния си пост във Венецуела, Андраде получил невероятно голямо количество подкупи, сред които три частни самолета, яхта, коне и “множество луксозни часовници.” Андраде се признава за виновен пред съда, като също така признава, че е получил над 1 млрд. долара подкупи.

Той е един от многото бивши венецуелски ръководители, обвинени в това, че са се обогатили от хазната или от незаконни дейности.

По-рано през годината американските власти наложиха санкции на Диосдадо Кабейо - един от най-влиятелните политици във Венецуела, обвинявайки го в трафик на наркотици, изнудване и присвояване на държавни средства.

Министърът на вътрешните работи и правосъдието на Венцуела Нестор Реверол има обвинителен акт в САЩ заради това, че получавал плащания, за да улеснява трафика на кокаин.

Кръгът от най-приближените хора на президента Николас Мадуро пък „систематично плячкосва това, което е останало от богатството на Венецуела,” според щатските власти. На няколко от тях също са наложени санкции.

В основата на делото срещу Андраде е друг венецуелски милиардер на име Раул Горин, който притежава новинарската мрежа Globovisión и живее в Маями.

Горин моли Андраде да му помогне да си осигури доходоносното право да обменя валута за правителството на Венецуела, според обвинителния акт.

Когато Андраде получил сметка в размер на 174 800 долара за транспортирането на неговите коне, той просто я изпратил на Горин, който платил фактурата от личната си банкова сметка от Швейцария. През 2012 г. пък Горин превежда 20 млн. долара от швейцарска банка за закупуването на частен самолет за Андраде.

Срещу Горин има и други отделни обвинения за пране на пари.

Андраде е предал на властите активите си, в това число имоти, самолети, коне и банкови сметки, и може да получи максимална присъда от 10 години. Габриел Хименез - внецуелец, живеещ в Чикаго, който притежавал банка, използвана за плащането на подкупите, също се е признал за виновен.

Във Венецуела Андраде е известен с прякора “Едноокият” заради история, според която Чавес го уцелил случайно в окото по време на бейзболен мач. Двамата се сближават, когато Андраде участва в неуспешния опит на Чавес да завземе властта през 1992 г.

През 1998 г., когато Чавез се кандидатира за президент и печели, Андраде е негов бодигард. Десетилетие по-късно той се издига до много по-влиятелен пост – министър на финансите.

През 2012 г., малко преди Чавез да почине от рак, Андраде се мести във Флорида.

Фамилията Андраде вероятно е най-известна в САЩ със своите коне, някои от които носят колоритни имена, като Бон Джоуви и Хардрок Зи.

“Той имаше много коне,” казва Елизабет Мадън, златен олимпийски медалист по конна езда. “В тази индустрия хората купуват коне и така нататък, но понякога никой не знае откъде идват парите.”

Ежедневието на сина на Андраде - Емануел, който е състезател по прескачане на препятствия, е добре документирано в Instagram, където могат да бъдат видени снимки от посещенията му на състезания в Лондон и Мадрид.

На една от снимките той язди кон на фона на Айфеловата кула. На друга пък се е снимал с американския модел Кендъл Дженър.


По-възрастният Андраде е бил популярен и в социалните кръгове във Флорида, според Макклейн Уорд, олимпийски състезател по конна езда, според когото Андраде е спонсорирал състезания за млади ездачи.

Освен това, за семейството не се знае почти нищо.

“Знаехме, че е венецуелец, който живее тук, но не познавахме семейството толкова добре,” казва Уорд, който продал два коня на Андраде преди няколко години. “Знаехме, че по някакъв начин са били в управлението на Венецуела.”

Хоет-Линарес, венецуелският адвокат, който живее близо до имението на Андраде, казва, че е бесен от обогатяването на венецуелци с връзки, докато много хора в страна не разполагат с достатъчно храна.

Според него, изземването на активите на Андраде е стъпка в правилната посока, но това далеч не е достатъчно.

“Най-извратеното нещо за корупцията във Венецуела е, че парите, които изнасят в чужбина и в САЩ, след това не се връщат в хазната на страната,” казва той.