Учителка от Баня видя СНИМКИ на свекърва си в „Нешънъл Джиографик“ СНИМКИ
Репортажът за Розовата долина съдържа близо десет цветни снимки, повечето от тях са направени в Баня
Разпечатка на снимката вече обикаля градчето, а потомци на героините от репортажа отпреди близо девет десетилетия също се опитват да разпознаят свои роднини. Това е необикновено пътуване във времето, споделя Близнакова.
Първо се вгледах в дрехите на жените - носии от Баня, които не мога да сбъркам. После сякаш през мен мина мълния - девойката, приклекнала до розов храст с протегната към цвета ръка, беше мама, моята свекърва. Това разказва Иванка Близнакова, която е една от радетелките за съхраняване на местните традиции и обичаи в Баня.
Фотографията е в брой на научнопопулярното списание от преди 88 години, посветено на България. Тогава читателите на "Нешънъл Джиографик" от цял свят имат възможност да преоткрият чрез цветните фотографии на своите репортери многобройни кътчета от света. Сред тези красиви места е и България.
Списанието, посветено на нашата страна, излиза през август 1932 година. В този брой са публикувани многобройни цветни снимки, показващи тогавашния начин на живот, обичаи, култура. Обширният репортаж включва три заглавия - „България - фермерска земя без ферма“, „Долината на розите“ и „Под сянката на българските манастири“.
Авторът на това подробно историческо описание е Мейнард Оуен Уилям. Пътешественик и авантюрист, той е първият задграничен кореспондент на "Нешънъл Джиографик". Бил е придружаван от Вилхелм Тобиен, великолепен фотограф, който също снима многобройни места по света. Двамата обикалят България, за да разкрият пред читателите си нов хоризонт в лицето на нашата страна.
Репортажът за Розовата долина съдържа близо десет цветни снимки, повечето от тях са направени в Баня.
Беше минало полунощ, когато съм приключила с всички домашни дейности и мога да вляза в интернет, да почета, да се информирам, разказва своята история с тези снимки Иванка Близнакова. Тогава попаднах на броя на "Нешънъл Джиографик", посветен на България.
Първата снимка бе от Родопите - хора в народни носии, тема, която ми е скъпа и близка, признава бившата учителка, която изучава и популяризира народните носии чрез читалищната дейност в Баня.
Кликнала на следващата снимка. Имаше надпис на английски: „Дами от Баня пред миниатюрна планина от рози“. Много красива гледка, но се запитах кои са тези толкова елегантни дами от Баня преди 88 години. Сетих се - по това време там живеят и развиват дейност - отглеждането на маслодайни рози и производство на розово масло, братята Иван и Велизар Багарови.
Иван е депутат, приятел на Борис Трети, той открива на царя Баня и лековитата минерална вода, а монархът си вдига къща в съседство с неговата. Двамата си гостуват, Багаров често кани царя и на вилата си край Стряма.
Красивата къща край моста на реката, макар и пуста, и сега е като магнит за очите на преминаващите по пътя. Скъпа гостенка по това време там е и оперната певица Христина Морфова.
Помислих си, че дамите от Баня на тази снимка най-вероятно са от този кръг, размишлявала учителката. Когато отворила следваща снимка и видяла млади жени и момичета в местни носии, си казала: Всъщност, ето ги „дамите“ от Баня.
Близнакова веднага познала цветните фустанели - розова, бяла, светлосиня, светложълта - тя също има в раклата си такива дрехи, дарени от свекърва ѝ. А най-характерната част от носиите е баненската престилка.
Съпругът ѝ Георги познал на една от снимките родната си майка. И двамата се просълзихме от вълнение, признава Иванка.
Племенникът от Ню Йорк изпрати три броя
Обяснили по фейсбук и на племенника си Любомир, който от двадесетина години живее със семейството си в Ню Йорк, че на снимката е баба му Пенка, която като 16-годишно момиче се озовала в цветен брой на световното списание.
Той се развълнувал много, веднага се свързал с редакцията на "Нешънъл Джиографик" и успял да поръча три екземпляра от този брой. Седмица по-късно получил книжките. Сега чака удобен момент да ги донесе лично или да ги изпрати чрез познати.
Иванка се е заела да проучи кои са останалите момичета и млади жени на фотографията от розовите градини. Помагат ѝ няколко жени от Баня. Заедно те открили, че най-вероятно другите са Стана Кибритева, Лала Гръкова, Мария Спасова и майката на Христина Адамова - една от самодейките в читалището.
Има ли живи от фотографията
Минало е много време, близо 90 години, размишлява Иванка Близнакова. Тогава хората от снимката са били момичета и млади жени - свекърва ми е била едва на 16 години. На фотографията има по-малки момиченца и млада жена с дете на ръце. Има вероятност това дете все още да е сред нас, макар и на преклонна възраст, смята учителката.
Затова тя е решена да установи кои са героините на списанието от Баня и да го докаже. Ентусиазирани, съмишленичките на Близнакова вече са извадили стари снимки на своите баби и майки, сравняват лицата, ръста, позите.
Те искат да установят къде са били розовите градини, както и кои са елегантните дами от Баня пред миниатюрната планина от рози, работниците от дестилерията, розоберачките.
Последвайте ни
1 Коментара: