Египетски бизнесмен финансира ремонт на църква в Средногорието
Храм "Св. Архангел Михаил" е един от най-старите в община Карлово
Египетският бизнесмен Нурелдин Елтамими финансира ремонт на 180-годишната църква в карловското село Мраченик, пише Plovdiv24.bg.
Храм "Св. Архангел Михаил" е един от най-старите в община Карлово. Градежът е започнат в 1832 г., след което е опожаряван, възстановен и осветен през 1839 г. В последствие е разширен от Уста Тодор Плачков.
Иконостасът е без дърворезба, а иконите са изработени през 1879 г. от зографа Нестор Дебрелиев. В църковния двор са погребани основният спонсор Илия Гърдев и летописецът на Мраченишката трагедия по време на Руско-турската освободителна война (1877 - 1878) - свещеник Стайко Ненов.
Прозорците вече са поръчани
Повече от десетилетие църквата "Св. Архангел Михаил" има нужда от прозорци. Нурелдин Елтамими, който живее в Средногорието, разбрал за нуждата на църквата и решил да помогне с пари за цялостното обновяване на дървената дограма. Прозорците вече са поръчани и изработени от фирма от Карлово. Като се постопли малко времето ще бъдат монтирани, разказа за Plovdiv24.bg Елтамими.
Това е поредната благотворителна инициатива на младия предприемач. Предишната е осъществена непосредствено преди нова година. Тогава той финансира изцяло голям културен проект в колаборация с министъра на икономиката Богдан Богданов и известни фигури от културните среди, сред които диригентът Кирил Чапликов.
По-рано по негова идея бе създадена фондация "Нова България", чиято цел е да помага на сираци и бедни хора в Пловдив. Преди това покани в дома си и даде вечеря с египетска и българска храна на 40 младежи от десет европейски държави. Те бяха в България по програмата на ЕК и ЕС за млади хора и избрали карловското село Мраченик, за да помагат на местните хора в ежедневните им грижи за почистване и облагородяване.
Подкрепа и за малтретирано момче
Нурелдин е заявявал подкрепа за малтретираното момче от клипа в пловдивски мол. Преди няколко години пръв помогна на амбулантния търговец Митко Чорапа, който беше набит в "Капана". Началото на серията добри дела е поставено с безплатното изхранване в собственото му заведение на 30 бедни пловдивчани.
Младият предприемач е роден в Кайро, Египет. За пръв път идва в България през 2009 г., за да учи история на музиката в АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев", влюбва се в Пловдив и остава тук. В България е създал семейство, има дъщеря, купил си е къща в китно село в Средна гора. Има издадени две книги за история на музиката - едната е на египетски, другата на български език.
Последвайте ни
0 Коментара: