Проект, който предвижда развъждането на хиляди гризачи, влечуги и хлебарки, изправи на нокти жителите на брезовското село Чоба, пише Марица. 

Инвестиционното предложение за развъждането на тези видове е с цел търговия и бизнес. То стана известно преди броени дни, но още преди да бъде разгледано от община Брезово и РИОСВ срещна решителен отпор на населението.

Хората усилено коментират това инвестиционно предложение, общината категорично няма да даде съгласие то да бъде реализирано на нейна територия, още повече насред село Чоба, заяви кметът на община Брезово Христо Енков.

Той допълни, че това предложение е неприемливо изобщо за общината, независимо дали ще е в населено място или извън него. Хората имат реални опасения от тези видове и това разбираемо. Затова категорично възразяваме, независимо каква е целта на предприемачите.

Община Брезово има претенциите да се развива изцяло като екологично чист район, в който се произвежда екологично чиста земеделска продукция. Това намерение не съвпада с приоритетите ни развитие, обясни Христо Енков.

РИОСВ – Пловдив още не се е произнесла, надявам се да се съобрази с мнението на жителите на Чоба и на общината, каза още кметът на Брезово.

Инвестиционното предложение в Чоба, близо до центъра на селото, на площ от 3 декара да бъде изградена ферма. Тя ще включва  жилищна сграда с площ 260 кв. м и още две  сгради, в които ще се отглеждат влечугите, гризачите и инсектите. Двете ферми ще бъдат с обща РЗП 1120 кв.м.

Инвестиционното предложение предвижда във фермата да бъдат заселени до 3000 змии и гущери, близо 10 000 мишки и плъхове, както и до 30 000 хлебарки и червеи.

Посочено е, че гризачите ще бъдат лабораторен вид – съответно лабораторен плъх -Rattus norvegicus и лабораторна мишка - Mus musculus. 

Влечугите, които ще се отглеждат и развъждат във фермата са  кралски питон (Python regius), мрежест питон (Puthon reticulatus), млечна змия (Lampropeltis triangulum) и леопардов гекон (Eublepharis macularius).  Те трябва да достигнат  3000 броя. 

Във  фермата ще се отглеждат още 30 000 инсекти, сред които са бразилска хлебарка (Blaptica Dubia), супер червей (Zophobas Mono) и брашнян червей (Tenebrio Molitor)

В инвестиционното предложение се посочва, че гризачите, влечугите и инсектите ще бъдат с различен произход и ще се внасят от 26 държави членки на Европейския съюз, сред които Австрия.

Белгия, Германия. Гърция, Дания, Естония, Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Финландия, Франция, Холандия, Хърватия, Чехия и Швеция и ще бъдат придружавани с необходимите документи.