В пика на сезона цялото Южно Черноморие е в смъртоносната хватка на мъртвото вълнение. Този сезон се отличава със завишен брой инциденти, а август е най-опасният месец за къпане в морето, предупреждават спасители, пише "Телеграф".

Черната статистика сочи, че по това време на годината стават най-много трагични инциденти.

Причината най-често е опасното мъртво вълнение. Подводно "засмукване" напоследък има през цялата година, но августовските течения са особено силни и коварни.

В края на юли и началото на август излизат опасни подводни течения и стават още по-опасни с всеки изминал ден до края на сезона.

Затова и летовниците трябва да са особено внимателни и да не пренебрегват червения флаг, който забранява къпането, предупредиха спасители.

Мъртвото вълнение, наричано още "сулган", крие огромни рискове през целия сезон.

Най-често то се появява след кратки бури.

Когато вятърът утихне, морето се успокоява, но само на пръв поглед. Под привидно гладката като огледало морска повърхност има остатъчни мощни вълни, които засмукват като вакуум и теглят навътре и надолу към дъното. 

Смелчаци

През повечето дни по южните ивици се веят червени флагове, което означава, че влизането във водата е строго забранено. Летовниците обаче масово отказват да спазват флаговата сигнализация.  

„Мъртвото вълнение се усеща по това, че когато тръгнем да излизаме от водата, тя ни връща обратно“, коментира спасителят от южния плаж във Варна Добрин Добрев.

„Когато има подобно явление, спасителите задължително поставят червен флаг, забраняващ влизането във водата.

Те маркират и зоната с мъртво вълнение с явна сигнализация от брега. Въпреки това хората не ни слушат и влизат във водата, като минути след това се налага да ги спасяваме”, сподели Добрин Добрев.

"Това лято за съжаление има много жертви по цялото Черноморие. Повече от половината инциденти са станали заради мъртво вълнение.

А през последните дни сулганът е кошмарен и изключително опасен. Опасността се увеличава и заради дълбоките подводни ями, които се образуват на морското дъно близо до брега.

Такива се появяват дори и на плитко. Както човек върви до кръста, така пропада като в бездънна черна дупка.

Това е стресиращо, защото се случва неочаквано и дори опитните плувци се паникьосват и не могат да реагират адекватно", предупреждават за опасностите морски спасители. 

Индикатор

Безпогрешен индикатор за опасни подводни течения са чайките, по-известни като гларуси. Летят ли чайките високо над вълните, значи има силно мъртво вълнение. Когато птиците започнат да кръжат ниско до водата - мъртвакът е отминал. 


Мъртвакът е бял, с повече балончета

"Човек също усеща кога има мъртво вълнение, стига да е запознат с неговите особености. Ако си в морето и вървиш по дъното и в привидно спокойна вода започнеш да губиш равновесие, това е ясен сигнал за опасност.

Случва се дори на плиткото - подводните течения са най-силни по дъното и отнасят пясъка под краката.

Така се усеща. Но най-верният индикатор за опасно море е червеният флаг, нека всички го спазват и да не се заблуждават, че на вид морето е равно като тава", призовават гардовете. 

Ако човек попадне в мъртво вълнение, не трябва да изпада в паника, нито да се опитва да се отскубне в посока към брега.

"Не се плува пряко към брега, а по диагонал и леко по протежение на ивицата. Вакуумът е толкова силен, че когато се опитваш да се отскубнеш, става по-лошо.

Изключително важно е човек да запази самообладание, да се опита да се задържи на повърхността и да плува бавно, по диагонал", съветват опитни спасители. 

Най-опасните плажове

Морските спасители си имат две максими - "Всеки плаж е най-опасният!" и "Всеки ден е Илинден!". Те са обобщение на опита им, че може да стане във всеки момент и на всяко място инцидент и никой не е застрахован.

Въпреки това по Южното Черноморие има десет плажни ивици, които са сочат като най-опасните. Там подводните течения са почти целогодишни, но след Илинден стават особено силни, а мъртвото вълнение - изключително коварно.

За най-опасни ивици са сочени северната в Обзор, тази на Иракли и северният плаж в Слънчев бряг.

Морето в тези зони прави силни подводни течения и опасни вълни. Много коварна е водата също край северния плаж в Поморие, на Харманите в Созопол, Лозенец, Ахтопол, Нестинарка - Царево, Синеморец - Бутамята и Липите. Там също има подводни течения и силни вълнения.

Експертите по водно спасяване класифицират тези зони като конфликтни с оглед географското им положение и климатичните условия, предвид скоростта и посоката на вятъра, бурите и високите вълни. 

Съвети как да реагираме

1. Да не се паникьосваме

Като се поддадем на паниката, ние се ръководим от инстинкта за самосъхранение, а не от разумни разсъждения.

2. Да пазим силите си!

Да плуваме не към брега, а настрани, т.е. успоредно на брега. Ако рипът е тесен (до 5 м), бързо ще излезем от него.

Това течение не е много продължително и след около 5 мин. ще ни остави на спокойствие. След това трябва да плуваме 50-100 м встрани, а после към брега. Ако веднага поемем към брега, има опасност течението да се възобнови на същото място и да попаднем отново в него.

Рипът никога няма да ви завлече на дъното. Това не е водовъртеж или фуния. Всички мъртви течения на света дърпат от брега навътре в морето, но не и надолу към дъното.

Поверия

Хората, родени и израснали край морето, пазят две стари поверия. Според едното - на Илинден морето взема жертви, затова и местните не влизат във водата на този ден. За по-сигурно неписаната забрана се спазва и по нов стил на 20 юли и по стар - на 2 август.

Според второто поверие морето се "обръща" на Преображение (6 август) и става опасно, затова след тази дата е по-добре човек да стои далеч от вълните.