Жителите на несебърското село Баня излизат на протест в 11:00 часа. Те се обявиха срещу евентуалното включване на населеното място в новата Община Обзор, ако такова решение бъде взето от Министерския съвет. 

Отделянето на Обзор в отделна община не е обосновано икономически, в пандемична година е абсурдно, казаха пред БНТ протестиращите.
По думите им, никой не е потърсил мнението им преди местния референдум миналата неделя. В него участваха малко над 76% от имащите право на вот в Обзор и близките 6 села.

За отделянето от община Несебър гласуваха около 75 на сто, от тях, против - малко над 23%.

Към протеста на жителите в село Баня ще се присъединят и живеещи в селата Паницово и Козница.

„Основната причина да сме против Баня да влиза в друга община е, че с това ново разделение не виждаме перспектива за селото по-добра от тази, която е в момента. Жителите на Баня са против отделянето от Община Несебър.

Трябва да се зачете нашият индивидуален вот тук, защото референдумът беше така направен, че всяко село да си изрази позицията“, каза Ангелина.

„В случая село Баня, както Паницово и Козница казаха „Не“. Нашият вот не бива да бъде приобщаван към общия. След като вотът на обзорчани се уважи, трябва и нашият.

Няма да се примирим, ако Министерския съвет излезе с решение да прехвърлянето ни в друга община. Ще търсим всякакви начини гражданските ни права да бъдат спазени“, добави тя. 

„Село Баня не иска да е в новата Община Обзор. Ако трябва, законът ще се промени“, изтъкна жената. 

„Селото ни е на 20 километра от общинския център Несебър. Пожарната, Бърза помощ, сметоизвозването се плаща от общината. Нямаме оплаквания. Не се е случвало да се обадим на тел. 112 и да не са се отзовали. Искаме да остане в Община Несебър“, каза пък Мария Христакиева.

„Бързата ни помощ от години се намира на територията на град Бяла, област Варна. От годишния бюджет на Община Несебър се субсидира, за да бъде обслужвана т.нар. северна тангента на общината. Нашето притеснение е икономическо“, заяви Росица Ракова.

„Създаването на новата Община Обзор се основава изцяло на развитието на туризма. В пандемична година няма как един проектобюджет да „стъпи“ на едни приходи.

На този етап те са хипотетични. Туристическият ни бранш ще се възстановява най-малко 2 години“, обясни тя. 

„Няма как Обзор със своите проблеми да поеме допълнителната тежест на още пет пет населени места, в които преобладава възрастното население. Те не генерират приходи. Това са села без собствена издръжка“, подчерта Ракова. 

„Днес ще бъде разпространено отвореното ни писмо до областния управител на Бургас Вълчо Чолаков, до премиера Бойко Борисов, до Министерския съвет. Най-вероятно те са в правото си да уважат резултатите от референдума, но не мога да намеря икономическа обосновка за това решение“, каза още тя.