Сухиндол и Павликени на протест срещу изграждането на завода за боклук
От сдружението "За земята" посочиха, че няма яснота за произхода на битовите отпадъци, които ще се изгарят
Срещу изграждането на завод за горене на отпадъци в община Павликени протестират жители на общините Сухиндол и Павликени.
Подписката е организирана от Сухиндол ИНФО (www.suhindol.info) и е адресирана до Парламента, Министерския съвет, Министерството на околната среда и водите и кметовете на Сухиндол и Павликени.
Според несъгласните с проекта, той носи опасност за допълнително замърсяване на въздуха, водите и почвите, пише news.bg.
"Ние, гражданите, настояваме за забрана на нови и текущи инвестиционни предложения, свързани с изгарянето на RDF отпадъци на територията на община Павликени. Всички икономически политики на ЕС изключват изгарянето, като метод за използване на отпадъците, което със същата сила важи и за Община Павликени. Тя също е член на Европа.", пише в подписката.
С настоящата подписка организаторите уведомяват, че ще предприемат всички възможни законни мерки, за да защитят правото си на достоен живот и чиста околна среда. Категорично отхвърлят всякакви административни решения, застрашаващи живота и здравето на жителите на община Павликени, община Сухиндол, и на околните населени места. Не приемат никакви доводи в защита на инвестиционни намерения, свързани с отпадъци, за сметка на живота и здравето на населението.
Те предпочитат общините им да се развиват като модерни такива, привличащи инвеститори с производства като: текстилна, шивашка, хранително-вкусова промишленост, машиностроене и др. и да бъдат туристически дестинации.
Инсталациите за горене на отпадъци и площадките/контейнерите за складирането им обричат нашите населени места на упадък, повличащ след себе си хора и природа. Дейностите с отпадъци са източник на замърсители, като диоксини и фурани, определени тежки метали /доказано канцерогенни замърсители/, разтревожени са те.
Припомняме, че Инвестиционното намерение е на бизнесмена Румен Гайтански в най-голямото павликенско село Върбовка. Фирмата на Гайтански "Петрургия" има 35-годишен концесионен договор за кариерата за базалт в село Върбовка, който е започнал през март 2013 година. Кариерата и производствените мощности за каменна вата са на 1,5 км от селото с 1400 жители.
Инвестиционното намерение е за имот от 700 декара, като производствената зона ще обхваща 296 декара. Обещават се 300 работни места. Планира се с три линии да се произвеждат общо 112 500 тона на година каменна вата, а енергията за това ще се осигурява от изгарянето на 1160 тона битови отпадъци дневно.
Според кмета на село Върбовка Ивелин Розинов, там няма напрежение сред хората. "Този завод е на принципа абсолютно чиста екология. Не виждам напрежение тук, в селото. По-скоро задоволство, тай като ще бъдат създадени доста работни места", обясни той.
В доклада за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) е записано, че не се очаква замърсяване на въздуха.
Не така смятат природозащитни организации. От сдружението "За земята" посочиха, че няма яснота за произхода на битовите отпадъци, които ще се изгарят, и за вредните емисии от силно токсичните диоксини и фурани.
Срещу инвестиционното намерение се обявиха и от партията на Цветан Цветанов.
По-късно през деня екоминистърът Борислав Сандов пред журналисти обясни, че РИОСВ - Велико Търново разполага с оперативна самостоятелност и той, като министър, няма право на пряко въздействие върху казуса на този етап. Би има едва след произнасянето на РИОСВ, каквото все още няма.
"Това, което е важно да кажа по въпроса, е, че е проведен местен референдум в село Върбовка. И това би трябвало да бъде отчетено", каза още министър Сандов. Той добави, че когато се говори за реализиране на определено инвестиционно намерение, мнението на местното население трябва да бъде взето предвид.
Последвайте ни
1 Коментара: