Между 10 и 20 лв. се търгуват сурвачките в Пловдив. Това съобщава "Марица".

Най-скъпите са изключително красиви и са измайсторени като за изложба. При най-евтините пък не е вложено такова старание, но със сигурност ще изпълнят това, за което са предназначени, а именно да сурвакат. 

Сурвачки се предлагат на няколко места на Главната. Мобилните търговци могат да се срещнат и пред големи хранителни магазини, както и по подлезите. 

Един от продавачите, който обикаля с колело и голяма чанта, е измислил хитър трик, за да привлича клиенти. Той търгува сурвачките с 50% намаление на красиви дами, които "хващат окото". Така най-луксозната сурвачка излиза на хубавиците по 10 лв.

Традиционни сурвачката се изработва от дрян и се използва на Васильовден (1 януари). Има различна украса в различните краища на страната, но формата и е строго стилизирана. В Централна и Източна България сурвачката се украсява с плодове, зърна и хлебни изделия, докато в Западна България често се окичва и с монети.

Задължително е обаче сурвачката да е дрянова пръчка, а нейните клонки да се привържат така, че тя да добие формата на единично или двойно кирилско “Ф”, а най-отгоре да остане снопче от връхни клончета.

Сутрин рано, или още в първите часове на празника, младите сурвакари посещават стопаните и чрез отмерени удари със сурвачката по гърба изричат благопожелания за здраве, благоденствие и сполука. Вярва се, че сурвачката носи магическа сила и прави пожеланията по-реални.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук