Проблемът с липсата на квалифицирани кадри бе една от основните теми, обсъдена по време на дискусията "Да! на българските региони - Бургас", организирана от "Стандарт".  По време на форума беше съобщено, че са подготвени 483 души за работа в туризма.
Шефът на КРИБ-Бургас Стоян Караненов заяви, че тази бройка е крайно недостатъчна и стига само за един среден хотел. "Необходими са 330 000 души като обучени кадри и ние трябва да решим какво ще правим в бъдеще. Министерството на туризма и Агенцията по заетостта трябва да си подадат ръка и да работят усилено за разрешаването на този проблем", каза Стоян Караненов.

Пенка Кирилова от Агенцията по заетостта-Бургас заяви, че по последни данни безработните в Бургас са 3,4 % или общо 3600 души. Една трета от тях са с основно и по-ниско образование. Пенка Кирилова представи всички програми и обучения, по които агенцията работи на местно ниво за обучение на кадри.
"Знаете, че по схемата по човешки ресурси стартирахме неуспешно с 8 милиона лева, а след това втори път с 30 милиона лева.

Проблемните групи, които се очертават, са тези, които са без никакво образование и втората над 54-годишна възраст", каза Кирилова. Тя призна, че за Бургас има отпуснати повече средства, тъй като необходимостта от обучени кадри е по-голяма. Според нея проблемът идва от разминаването на това, което се търси и се предлага. В местната структура на Агенцията по заетостта са били обучени 1000 души като основно за Бургас са били обучени сервитьори, бармани и камериерки. "Агенцията по заетостта прави всичко, което е по силите й и се справя добре", каза шефът на КРИБ-Бургас Стоян Караненов.

Магдалена Станулова от Министерство на образованието заяви, че всяка година завършват около 60 хиляди души по направление професионално образование. Тя призна, че цифрата не достига дори и само за туризма, а в случая се касае за страната. "Трябва внимателно да се подготвя държавният план-прием и всички по места, включително и бизнесът, да подават информация в регионалните инспекторати по образованието от какво точно имат нужда. Напоследък се говори за дуалното образование. Но то е зависимо от три фактора. Първият е заявление от страна на бизнеса, второ да има желание от страна на учащите и трето споразумение между двете страни. Но отново на първо място стои въпросът да се разбере от какви кадри има нужда бизнесът", каза Магдалена Станулова.

"Две училища ще започнат дуално обучение наесен в Бургас с швейцарска подкрепа, а в страната броят на такъв тип училища е 24", посочи Станулова. Кметът Димитър Николов пък призова Министерство на образованието да окаже помощ на бургаските първолаци, които имат шанса да започнат да изучават английски език от първи клас. "Започнахме по пилотен проект за преподаване на английски език в детските градини в Бургас, който се оказа много успешен. Родителите искат децата да не прекъсват изучаването на езика и да продължат и в първи клас. Оказа се обаче, че няма учебни помагала за първи клас по английски и общината трява да започне да печата такива.

Добре ще бъде, ако Министерство на образованието ни помогне", каза Николов.
Магдалена Станулова от образователното ведомство отговори, че учебните планове са уеднаквени за децата в цялата страна, но се ангажира да попита как планираният проект в Бургас може да се случи.