В последната седмица имаше два инцидента, завършили с летален край в Бургас.

Общото между тях бе, че и 18-годишният младеж и 47-годишният мъж бяха скочили от Моста. През годините фаталните инциденти на смелчаци от това място са десетки, а много други са останали с трайни травми.

"Шок, гръбначно-мозъчна травма и кома: това може да се случи с организма на човек, който се хвърля отвисоко в морето", каза старши спасителят на бургаския Северен плаж Петър Русев в интервю за БНР Бургас.

„При скок в първия момент е шок. Втория – при удара във водата може да се получи гръбначно-мозъчна травма и човек да изпадне в кома. Това е първото положение. Второто, ако не може да плува, от стреса, от шока направо може да потъне на дъното и, както беше първият случай, беше голяма дълбочината и беше лошо морето, затова се наложи водолазите да дойдат и да го извадят“, разказа той.

Морето под Моста крие и друга опасност – подводни камъни и подводни скали, а – по думите на спасителя – „дори може би има железа от стария мост“.

На Моста има не една и две табели, които указват, че скачането е забранено, но всяка година морето отнема живота на хвърлили се оттам хора. Изходът е в назначаването на самостоятелен охранителен екип, който да наблюдава само района на моста, смята Русев и допълва, че е необходимо ангажирането му за летния сезон – от 1 юни до 30 септември.

Сега мостът – който Русев нарича „ябълката на раздора“ – е неохраняема зона и от двете му страни – и откъм централния плаж, и откъм северния и това е проблемно.

„Не се води към нашата юрисдикция за спасяване, но все пак ние, като видим, че има воден инцидент… ето, спасителят, който беше вчера на 13-и пост скочи, въпреки че ние оголваме де факто мястото, което се охранява. Може да отидем в неохраняемата зона да спасим някого, а в същото време да стане инцидент, да се удави някой на охраняемия плаж и да кажат: „Какво правите вий? Защо не си вършите работата?“, посочи той.